AP Raportörü: PKK'nın arkasında kimler var?

AP Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten PKK katliamını şiddetle kınarken Türkiye'nin Kuzey Irak harekatını "her ülkenin kendini ve vatandaşlarını koruma hakkı vardır" şeklinde değerlendirdi.

AP Raportörü: PKKnın arkasında kimler var?
20 Ekim 2011 Perşembe 09:36 tarihinde eklendi, 1.297 kez okundu.

 

Türkiye'ye hareketinden önce Zaman'a açıklamalar yapan Oomen-Ruijten ilginç bir soruyu da gündeme getirdi.
 
"PKK'nın arkasında kimler var, merak ediyorum?" diyen Oomen-Ruijten, "Bir ülkeyi mi kastediyorsunuz?" sorusuna "olabilir" cevabını verdi. Ancak ülke ismi vermekten kaçındı. 
 
BDP milletvekillerinin tavrından da "hayalkırıklığına" uğradığını vurgulayan Türkiye Raportörü, "Meclis'teki vekiller ve BDP temsilcileri terörle aralarına mesafe koymalıdırlar" dedi. Siyasi diyalog ve siyasi çözüm teşebbüslerinin durmamasını isteyen Oomen-Ruijten yeteri kadar acı çeken bölge halkının da cezalandırılmaması gerektiğini söyledi. AP'nun büyük kısmının PKK'yı terör örgüt ve eylemlerini "kabul edilemez" bulduğuna işaret eden Oomen-Ruijten AB ve üye ülkeler ile Türkiye arasındaki terörle mücadele işbirliğinin yoğunlaştırılmasını talep etti.
 
FLAUTRE: EN İYİ ÇARE DEMOKRASİ
 
Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre ise terör eylemlerini şiddetle kınadığını belirttikten sonra en iyi çarenin demokrasi olduğunu vurguladı. Kabuledilemez terör saldırılarının insan hakları ve hukukun üstünlüğüne zarar vermemesi gerektiğini kaydeden Flautre, hiçbir gerekçenin PKK saldırılarını meşrulaştıramayacağını vurguladı.