Araba alacaklara güzel haber! Fiyatlar düşüyor

Araba alacaklara güzel haber geldi. Döviz kurundaki düşüş ve faizlerin yükselme beklentisi araba fiyatlarına olumlu yansıdı. Araç satımında durgunluk yaşandı. Bu sebepten dolayı araç fiyatlarında indirim beklentisi oluştu. Önümüzdeki günlerde ikinci el araç fiyatlarında indirim gelmesi bekleniyor.

Araba alacaklara güzel haber! Fiyatlar düşüyor
16 Kasım 2020 Pazartesi 10:04 tarihinde eklendi, 2.875 kez okundu.
Aylardır büyük canlılığın yaşandığı ikinci el otomobil pazarında satışlar döviz kurlarındaki aşağı yönlü hareket ve faizlerde indirim beklentisi ile yavaşladı.
 
İkinci el otomobil pazarında aylardır yaşanan canlılık hız kesti. Kovid-19 pandemisi nedeniyle ekimde talepte düşüş yaşanırken, kasımda döviz kurlarındaki aşağı yönlü hareket ve faizlerde indirim beklentisi ile satışlar adeta durdu.
 
Beklemeye geçen tüketiciler piyasadaki gelişmeleri yakından takip etmeye başladı.
 
Yaşanan bu gelişmeler sonrasında ikinci el otomobil pazarında şişirilmiş fiyatların normal seviyelere geleceği tahmin ediliyor.
 
Ayrıca aracını hızla elinden çıkarmak isteyen satıcılar nedeniyle fiyatlarda yüzde 10-15 civarında düşüşler görülebileceği konuşuluyor.
 
Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, kasımdaki satışların ekime göre yüzde 30 düştüğünü söyledi.
 
TÜKETİCİ PİYASALARI BEKLİYOR 
Kurlardaki dalgalanmayla birlikte tüketicilerin beklemeye geçtiğini ifade eden Ayyıldız, talebin yavaşlamasında Kovid-19 vakalarındaki artışın da etkili olduğunu kaydetti.
 
Bu dönemde ikinci eldeki fiyat artışının durduğunu söyleyen Ayyıldız, "Ama fiyatlarda bir gerileme söz konusu değil. Bundan sonra kurdaki düşüşe göre ikinci el otomobil fiyatlarında bir gerileme yaşanır. İkinci el fiyatlarındaki düşüş kurdaki düşüşten daha fazla olur" diye konuştu.