Aracı hasar gören tazminat alır!

Yoğun yağışlar nedeniyle araçları zarar görenler, doğru hareket etmezse ciddi faturalarla karşılaşabiliyor. Araç sahiplerinin herhangi bir ödeme yapmadan tüm masrafları kasko şirketlerine karşılatmaları için ise önlerinde 3 aylık bir süre bulunuyor.

Aracı hasar gören tazminat alır!
12 Haziran 2019 Çarşamba 10:08 tarihinde eklendi.
Türkiye'de etkisini sürdüren yağışlı havanın bazı bölgelerde sele dönüşmesinedeniyle araçları zarar gören vatandaşlar zamanında kasko şirketine gerekli belgeler ile başvurmadıklarında tamir masraflarını cebinden karşılamak zorunda kalıyor.
 
Araç sahiplerinin herhangi bir ödeme yapmadan tüm masrafları kasko şirketlerine karşılatmaları için ise önlerinde 3 aylık bir süre bulunuyor.Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün hafta boyunca Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesindeki sağanak yağışların yer yer sele dönüşebileceği uyarısı araç sahiplerini de tedirgin etti.
 
Şiddetli yağışlar sadece sele kapılan araçları değil, düz yolda oluşan su birikintilerinin araç içlerine dolması nedeniyle de birçok aracın elektronikaksamlarına zarar veriyor. Eğer sürücüler zamanında önlem almazsa suyunyavaş yavaş zarar verdiği elektronik aksamlar bir yıl gibi kısa bir süredesürücüye ciddi faturalar çıkarabiliyor. 
 
BELGELEYİN
 
Araç sahiplerinin olası bir su baskını ile karşılaştıklarında yapması gerekenlerin başında, aracın suda zarar gördüğünü belgelemek için bulunduğu yerde fotoğrafını çekmek geliyor.
 
Ardından kasko şirketi aranarak aracın oradan çekilmesinin talep edilmesi ya da suyun elektronik aksama daha fazla zarar vermesinin önlenmesi için sürücü tarafından aracın en yakın oto yıkama şirketinde kurutmaya alınması gerekiyor.
 
Araç eğer kasko şirketi tarafından çekiciye alındıysa ve aracın servis garantisi devam ediyorsa, aracın servise çekilmesi istenerek, fotoğraf ve meteoroloji genel müdürlüğünden alınacak yazılar ile masrafların kasko tarafından karşılanması için talepte bulunulması gerekiyor.
Aksi halde kullanıcı hatası denilerek sürücülerden tamirat bedelinin talep edilmesinin önünde hiçbir engel kalmıyor.
 
KURUTMA PARASI
 
İkinci yöntem olan sürücünün kendi başının çaresine bakmak istemesi halinde ise araç en yakın oto yıkamacıya götürülerek içindeki suyun çektirilmesi ve kurutma yaptırılması gerekiyor. Bu işlem neticesinde sürücüye 300 ila 600 lira arasında bir fatura çıkarılıyor. Her ne kadar araçta görünür şekilde su bulunmasa da aracın zeminine, direksiyon kutusuna, koltuk altlarında bulunan hava yastığı beyinciğine giren suların sistemleri bozması 1 yılı buluyor.
 
Sadece kurutma parası ile kurtulduğunu düşünen sürücü ise kendisine tanınan 3 aylık süre içerisinde gerekli başvuruyu yapmadığında, araca göre en az 10 bin liralık masrafla başbaşa kalabiliyor.
 
KAÇIRAN ÖDÜYOR
 
3 ay içinde gerekli başvuruları yapmayan sürücülerin garantiden ya da kaskodan masrafların karşılanmasını talep etme hakları ise bulunmuyor. Aracın garantisi devam etse dahi servisler zararı sürücü kusuru olarak sayarak faturanın ödenmesini istiyor.
Ciddi faturalar ile karşı karşıya kalanlar, araçlarını sanayide yaptırmak isterse de işlemler garanti dışında kalıyor. (Takvim)