"Arkadaşlarımın hepsi tertemiz"

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, darbe iddialarıyla ilgili yargılanan hiçbir silah arkadaşını suçlamadığını belirterek, “Arkadaşlarımın hepsi tertemizdir” dedi.

Arkadaşlarımın hepsi tertemiz
27 Eylül 2012 Perşembe 13:20 tarihinde eklendi.

TBMM Darbe Komisyonu, önümüzdeki günlerde eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök’ü dinleyecek.

 
“Balyoz” davasında verilen hapis kararlarının kararların ardından değerlendirmelerde bulunan emekli Orgeneral Hilmi Özkök, son açıklamasını Cumhuriyet gazetesinden Utku Çakırözer’e yaptı.
 
Yargıtay’a gidecek davada tanıklık yapabileceğini ifade eden Özkök, “Kanunlarımıza göre mahkemelerden gelen çağrılara sadece Cumhurbaşkanı ‘gelmem’ diyebilir. Onun dışındaki herkes bu çağrılara uymak zorundadır. Bu kanun hükmüdür ve aksini düşünmek kanunen mümkün değildir” dedi.
 
Emekli Orgeneral Özkök, “Balyoz” kararları sonrasında “Adil yargılama olmadı diyemem” şeklinde basına yansıyan değerlendirmeleriyle ilgili olarak ise şunları söyledi:
 
“Bana ‘Yargılama adil olmadı diyenler var. Katılıyor musunuz bu görüşe’ diye sorulduğunda, ‘Ben böyle bir şey diyemem. Çünkü hukukçu değilim’ dedim. Manşete bunun bir bölümü çıkınca olay farklı anlama girdi. Sanki ‘adildir’ demişim gibi. Öyle bir şey olsa ‘adildir’ derim. ‘Adildir’ demek için ‘Adil değil diyemem’ diye dolandırmam. Hukukçu olmadığımı belirterek söyledim. Hadise budur. Sanıklardan Kadir Sağdıç’ın hanımı da aradı. Ailecek tanışırız. Kardeş ilişkisi gibidir yakınlığımız. Haberin sadece başlığına bakmış, içini okumamış. Anlattım, ‘hukukçu değilim’ bölümünü bir kez daha okuttum. ‘Ama manşet böyle’ diyor onlar da.”
 
Davada yargılanan askerlerin ailelerinin kendisine yönelik eleştirilerine de yanıt veren Özkök, “Kimseye ne kızıyorum ne de suçluyorum. Herkes tabii kendine göre düşünce tarzı içinde. Görüşler başka başka. Herkes bir şey söyler ama gerçekler bir şekilde ortaya çıkar. Arkadaşlarımın hepsi tertemizdir. Ben hiçbirini suçlamadım, şikâyet etmedim ve haklarında kötü bir şey söylemedim. Onlar ne derlerse, gönülleri hoş olsun” dedi.
 
Darbe iddialarıyla ilgili bir soruya verdiği yanıtın hatırlatılması üzerine Özkök, şu ifadeleri kullandı: “Ergenekon ile ilgili ‘Darbe hazırlığı oldu mu?’ diye soruldu. O dönem Balyoz gündemde dahi yoktu. Ergenekon ile ilgili soruşturma aşaması kanunen gizli yürütülüyordu. Onu etkilememek için ‘Var da diyemem, yok da diyemem’ şeklinde konuştum. Sen ne demek istedin açıkla diyorlar. O dönem Balyoz yoktu.”