Artvin'de Ak Parti gerginliği

Başbakan Erdoğan'ın katılacağı Hopa mitingi öncesi 100 kişilik bir grupla polis arasında arbede çıktı.

Artvinde Ak Parti gerginliği
31 Mayıs 2011 Salı 13:02 tarihinde eklendi, 1.739 kez okundu.

 

Başbakan Erdoğan'ın miting için gittiği Artvin'in Hopa ilçesi savaş alanına döndü. Miting öncesinde başlayan olaylar mitingden sonra da devam etti. 
 
AK Parti konvoyundaki araçlar taşlanırken, güvenlik güçleri havaya uyarı ateşi açtı. Bir koruma polisi seçim otobüsünden düşerek yaralandı.
 
Miting öncesinde de olaylar çıkmıştı. Erdoğan'ın halka sesleneceği miting öncesinde Hopa Meydanı yakınında toplanan Ezilenlerin Sosyalist Platformu üyesi bir grup, halay çekerek çeşitli sloganlar atmaya başladı.
 
Bu sırada polis ekipleri, panzerlerle su sıkarak izinsiz gösteri yapan grubu dağıtmaya çalıştı. Bunun üzerine grup üyeleri, polislere taş ve çeşitli eşyalar atmaya başladı. Gruba biber gazı sıkılarak müdahale edildi.
 
Dağılan grup, bir süre sonra ara sokaklardan tekrar miting alanı yakınına gelerek çevrede bulunan AK Parti'ye ait araçlar ile diğer araçlara taş atarak zarar verdi.
 
Öte yandan, çevredeki bazı vatandaşlar da biber gazından etkilendi, bu kişilere miting alanında bulunan sağlık görevlileri müdahale etti.
 
Hafif yaralanan bazı vatandaşlar Hopa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.