Assange'ı şok eden karar

İngiliz Mahkemesi Wikileaks'ın kurucusu Asange'nin İsveç'e iade edilmesine karar verdi... Assange'nin temyiz hakkı bulunuyor.

Assangeı şok eden karar
24 Şubat 2011 Perşembe 13:29 tarihinde eklendi, 2.107 kez okundu.

 

İngiliz Woolwich Ceza Mahkemesi, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın İsveç'e iadesine karar verdi. 
    
İngiltere'nin başkenti Londra'nın güneydoğusundaki Woolwich Ceza Mahkemesinde görülen davadan, "İsveç'e iade" kararı çıktı. Assange'ı avukatı Geoffery Robertson'ın, İsveç tarafını ise avukat Clare Mo

Riddle, kararı okuduğu duruşmada, çoğu İsveçli emekli savcı ve avukat olan Assange'ın tanıklarından biri olan İsveçli avukat Bjorn Hurtig ifadesini "inandırıcı bulmadığını", ayrıca Assange'ın İsveç'e ifade vermeye çağrıldığında bu ülkeye gitmediğini söyledi. 
    
Yargıç ayrıca, Assange'ın İsveç'e iadesi durumunda "adil bir yargılanmaya" tabi tutulmayacağı iddiasını kabul etmedi ve Assange'ın İsveç'e iadesine hükmetti. 
    
Julian Assange'ın, mahkemenin kararını yedi gün içinde temyize götürme hakkı bulunuyor. 
    
Assange, İsveç'e iade edilmesi durumunda ABD'ye gönderilmesi ihtimalinden korkuyor ve İsveç'teki yargı sürecinin adil olamayacağını savunuyor. Dolayısıyla bu ay başında üç gün süren iade davasında Assange'ın avukatı müvekkilinin İsveç'e iadesi durumunda, bu ülkede tecavüz davalarının kamuoyuna kapalı yapıldığı gerekçesiyle, "adil yargılanamayacağını" savunmuştu. 
    
İsveç, Assange'ı geçen yıl iki kadına tecavüz etmekle suçluyor ve iadesini talep ediyordu. Assange iddiaları reddederken, avukatları ve destekçileri İsveç'in suçlamalarının "siyasi" olduğunu ve Wikileaks'in ABD'nin gizli belgelerini yayımlamasından ayrı düşünülemeyeceğini savunuyor. 
    
39 yaşındaki Avustralya vatandaşı Assange, geçen yıl Aralık ayında, İsveç'in Avrupa genelinde tutuklama emri çıkarmasıyla Londra'da gözaltına alınmış ve dokuz gün gözaltında tutulduktan sonra kefaletle şartlı tahliye edilmişti.
 
Assange temyize gidecek
 
Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın avukatı Mark Stephens, İngiliz Woolwich Ceza Mahkemesinin kararını temyize götüreceklerini belirterek, "Bu konunun bu ülkede çözülmesi için hala umutluyuz. Temyiz fırsatımız konusunda hala çok iyimseriz" dedi. 
    
İngiliz Woolwich Ceza Mahkemesi bugün, Assange'ın İsveç'e iadesine karar verdi. Assange'ın avukatının kararı temyize götüreceklerini açıklamasıyla, temyiz duruşmasının Londra'daki Yüksek Mahkeme'de yapılması bekleniyor. 
    
Geçen yıl aralık ayında İsveç'in çıkardığı Avrupa genelindeki tutuklama emriyle Londra'da gözaltına alınan Assange, daha sonra şartlı tahliye edilmişti. Olası bir temyiz duruşmasına kadar Assange'ın tahliye koşullarının değiştirilip değiştirilmeyeceği ve bundan sonraki süreçle ilgili detaylar İngiliz mahkemesinde görüşülmeye devam ediliyor. 
    
Davaya bakan yargıç Howard Riddle bugün, Assange'ın avukatının savunduğu "müvekkili İsveç'e iade edilirse adil yargılanamayacağı ve buradan ABD'ye gönderilebileceği" iddialarını reddetti. Riddle, İsveç'te adil bir yargılanma süreci olacağına inandığını ve Assange'ın İsveç'e iadesi durumunda, buradan ABD'ye gönderilmesi talep edilirse, bunun İngiliz İçişleri Bakanının izni olmadan yapılamayacağını söyledi. 
    
İngiliz basını, Assange'ın İsveç'e iadesinin önlenmesi için avukatlarının kararı temyiz mahkemelerine, gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) taşıyabileceğini aktarıyor. 
    
Assange, İsveç'in hakkındaki tecavüz iddialarını reddediyor