Astsubaylara dolandırıcılık iddiası

Yakınlarının üzerine kurdukları paravan şirketlerle kar payı vaadiyle Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın çeşitli illerdeki radar üslerinde görevli astsubayları dolandırdıkları iddia edilen, biri astsubay 3 kişi gözaltına alındı.

Astsubaylara dolandırıcılık iddiası
12 Aralık 2012 Çarşamba 23:02 tarihinde eklendi, 1.079 kez okundu.

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın çeşitli illerdeki radar üstlerinde görevli 22 astsubayın şikayeti üzerine, kurdukları paravan şirketler üzerinden kar payı vaadiyle dolandırıcılık yaptıkları iddia edilen astsubayların da aralarında bulunduğu bazı kişiler hakkında soruşturma başlattı.
 
Savcının talimatıyla harekete geçen Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, paravan şirketler üzerinden kar payı vaadiyle meslektaşlarını dolandırdığı iddia edilen Diyarbakır'da görevli Astsubay İlhan E'nin kız arkadaşıyla buluşmak üzere Ankara'ya geldiğini tespit etti.
 
Üç aydır işe gitmediği belirlenen İlhan E, Bilkent'teki bir alışveriş merkezinde kız arkadaşıyla gezerken gözaltına alındı.
 
Güvenlik güçleri, üzerine şirket kurulan S.B. adlı bir kadınla A.Y'yi de yakaladı. Astsubay Y.E. de soruşturma kapsamında savcıya ifade verdi.
 
Merkez Komutanlığı'na teslim edilip buradan Ankara Adliyesi'ne götürülen İlhan E, çıkarıldığı mahkemece tutuklanıp cezaevine gönderildi. Astsubay Y.E. ile A.Y. ve soruşturma kapsamında aranan Astsubay M.B'nin eşi olan S.B. ise ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.
 
Paravan şirketler üzerinden kar payı vaadiyle 22 astsubaydan yaklaşık 3 milyon lira dolandırdıkları iddia edilen zanlıların ifadelerinde suçlamaları reddettikleri öğrenildi.
 
Soruşturma kapsamında 3'ü astsubay 4 kişinin daha arandığı bildirildi.
 
Arananlardan birinin Astsubay İlhan E'nin üzerine şirket kurulu olan babası olduğu belirtildi.