''Avrasya Yıldızı''nın birincisi Gulzhigit

TRT AVAZ'ın, Türk dünyasının ses yıldızını belirlemek amacıyla düzenlediği ''Avrasya Yıldızı'' yarışmasının birincisi, Kırgızistan'dan Gulzhigit oldu.

Avrasya Yıldızının birincisi Gulzhigit
15 Ocak 2012 Pazar 08:00 tarihinde eklendi, 1.180 kez okundu.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Türkiye ve Türkmenistan'ın finalistleri, Kültür Üniversitesi Akın Güç Oditoryumu'nda gerçekleştirilen final gecesinde performanslarını son kez sahneledi. 
    
5 ülkede canlı yayınlanan final gecesinin ilk bölümünde kendi dillerinde şarkılar okuyan yarışmacılar, ikinci bölümde ise Türkçe şarkılar seslendirdi. 
    
Her iki dilde söyledikleri şarkılarla izleyenlerin büyük beğenisini kazanan yarışmacılar, jüri üyelerinden de tam not aldı. 
     
  -Bonomo: "Kamera şakası zannettim"- 
    
Gecenin sürprizi ise Türkiye'yi Eurovision Şarkı Yarışmasında temsil edecek Can Bonomo oldu. Final gecesinin ilk bölümünden sonra sahneye çıkan sanatçı, Türkiye'yi Eurovision'da temsil edecek olmanın kendisi için de büyük bir sürpriz olduğunu söyledi. 
    
Bonomo, "Türkiye için elimden gelenin en iyisini yapacağım. Yarışmada sözü ve bestesi bana ait olan bir parçayı seslendireceğim. Parça için çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Yaklaşık iki hafta içerisinde nasıl bir şey ortaya çıkacağı belli olur" dedi. 
    
Kendisini arayan yetkililerden, Eurovision'da Türkiye'yi temsil edeceğini duyduğunda, buna inanmadığını belirten Bonomo, "İlk duyduğumda TRT, yeni bir kamera şakası yapıyor zannettim. Bu, hayatımda edindiğim en büyük görev. Bir bayrağı temsil etmek, Türkiye'yi temsil etmek çok önemli bir görev. Elimden gelenin en iyisini yapacağım" diye konuştu. 
     
 -Şahin: "Kazanan Türk dünyası oldu" 
    
Gecenin sonunda bir konuşma yapan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, TRT AVAZ'ı Türkiye'ye ve Türk dünyasına kazandırdıkları için büyük bir gurur yaşadıklarını vurgulayarak, "Aslında kazanan Türk dünyası oldu. Bunu çok içten ve samimi olarak söylüyorum. Düşünün, 60 milyonluk nüfusu konuşurken, bugün 300 milyonluk bir Türk nüfusuna hitap ediyoruz" dedi.