"Avrupa rüyası sona erdi"

TBBM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, “İngiltere’nin AB üyeliğinden ayrılmayı tartışmasıyla, Türkiye’nin AB üyeliğine destek vermesi arasında bir çelişki söz konusu değil.” dedi.

Avrupa rüyası sona erdi
21 Ocak 2013 Pazartesi 21:57 tarihinde eklendi.

 

Avrupa rüyasının sona erdiğini söyleyen Bozkır, dünyanın güç merkezinin Doğu ve Güney'e kaydığını vurguladı.
 
Resmi temaslarda bulunmak için İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Volkan Bozkır, uluslararası güvenlik konularında faaliyet gösteren think-tank kuruluşu RUSI’de yaptığı konuşmanın ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.
 
“İngiltere kendi AB üyeliğini sorgularken Türkiye’nin AB üyeliğine destek vermesi çelişmiyor mu?” şeklindeki bir soruya Bozkır, “Bir çelişki yok. İki olay birbirinden ayrı. Türkiye AB’ye üye olmak istiyor ve bu müzakere sürecinde İngiltere Türkiye’ye destek oluyor. Ama İngiltere’nin AB ile ilgili kendine has ve kendi çıkarlarıyla ilgili bazı sorunları var. Tabiatıyla artık AB, o büyük Avrupa vizyonunun yarattığı rüzgardan yararlanamıyor, yeni projeler üretemiyor. Tabi burada, AB’nin geleceği bakımından bir çaresizliği, yeni bir arayış ihtiyacını da hissetmek mümkün gibi gözüküyor.” şeklinde cevapladı.
 
Bozkır, Türkiye’nin AB üyelik talebinin devam ettiğini ve kesinlikle ‘isteksizlik’ gibi bir durumun olmadığının altını çizerek, AB’ye üye olmayı ekonomik sebeplerden dolayı değil, “yüksek demokrasi ve hukuk standartlarına” ulaşmak için arzu ettiklerini vurguladı.
 
Türk Milletvekili, think-tank kuruluşunda yaptığı konuşmada ise dünyadaki gelişmeler ve Türkiye’nin dış politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Dünyanın son yıllarda çok hızlı bir değişim ve etkileşim geçirdiğine dikkat çeken Bozkır, dış politikada doğru bir rota belirlemek için bu değişimin ‘dinamiklerini’ çok iyi anlamak gerektiğini vurguladı.
 
Son yüzyılda dünyanın küresel çapta 3 deprem yaşadığına dikkat çeken Bozkır, bu depremlerin “1. Dünya Savaşı, 11 Eylül ikiz kule saldırısı ve Avrupa’daki ekonomik kriz.” olduğunu kaydetti.
 
Bozkır, ‘2. Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan Birleşmiş Milletler’in (BM) günümüz dünyasının ihtiyaçlarını karşılaamadığının altını çizerek, “BM’nin kurulduğu zaman dünyanın başlıca güçlü ülkelerine verilen veto hakları günümüz dünyasında karşılığı yok. O zamanki ülkelerin yerini şimdi Çin, Hindistan, Brezilya gibi yükselişte olan ülkeler alıyor.” diye konuştu.
 
TBMM Meclis Komisyonu Başkanı, 11 Eylül saldırılarından sonra ise İslam dininin yanlış şekilde yansıtılarak “şiddetin kaynağı” olarak gösterildiğini hatırlattı. 
 
Sovyetler Birliği’nin yıkılmasının ardından çift kutuplu dünya düzeninden ABD’nin tek süper güç olarak kaldığı bir düzene geçildiğini kaydeden Bozkır, bu durumun, uluslararası alanda attığı adımlarda Amerika’ya yasal destek arama ihtiyacı bırakmadığı tespitinde bulundu.
 
AVRUPA RÜYASI SONA ERDİ
 
Bozkır, Avrupa Birliği’nin (AB) ABD’nin tek süper güç olma statüsünü biraz dengelediğini, ancak son yıllardaki ekonomik kriz sebebiyle Birliğin bu noktada büyük yara aldığını ve bu krizin AB’yi derinden sarstığını ifade etti.
 
AB’de “dünyadaki değişimi doğru şekilde yorumlayamama ve liderlik eksikliği” olduğunu belirten Bozkır, kısa süre öncesine kadar birçok insanın hayallerini süsleyen AB’nin şimdi ayakta kalma mücadelesi verdiğine dikkat çekerek, “AB rüyası sona erdi” yorumunda bulundu. Bozkır, Avrupa ülkelerinin, ekonomik krizin yanı sıra yükselen “aşırı sağcı akımla” da mücadele etmesi gerektiğini sözlerine ekledi. 
 
Bozkır, dünyanın merkezinin önceden Avrupa olduğunu hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Pergelin bir ayağı Avrupa’daydı, diğer ayağıyla da tüm dünyayı kapsama alanına alabiliyordu. Şimdi ise dünyanın güç merkezi Doğu ve Güney’e kayıyor. Artık Avrupa merkezli pergel dünyayı kapsayamıyor çünkü güç merkezleri değişiyor.”
 
Bozkır, yeni bir dünya düzeninin oluştuğunu ve bu düzenin birkaç süper güç ülkenin yerine “çok-kutuplu” bir yapıda olacağını sözlerine ekledi.
 
ESED OTOBANDAKİ SON ÇIKIŞI KAÇIRDI
 
Suriye krizine ilişkin açıklamalarda da bulunan Volkan Bozkır, Beşşar Esed’i reformlar konusunda birçok kez ikna etmeye çalıştıklarını, fakat Esed her seferinde ‘tamam’ demesine rağmen, halkını öldürmeye devam ettiğini hatırlattı.
 
“Esed’e muhalif olma konusunda çok fazla ileriye gitmediniz mi?” şeklindeki bir soruya Bozkır, “Eğer Esed’in politikalarına az da olsa göz yumsaydık, Esed devrildikten sonra Suriye halkı bize, ‘Biz acı çekerken siz Esed’in vahşetine göz yumdunuz’ demez mi? Ayrıca, Suriye halkını öldürerek, özellikle Hatay civarında yaşayan birçok Türk vatandaşının akrabasını öldürmüş oluyor.” diye cevapladı. 
 
Esed’in düzgün bir politikacı olmak yerine babası gibi statükoyu tercih ettiğini de sözlerine ekleyen Bozkır, “Esed, otobandaki son çıkışı da kaçırdı.” yorumunu yaptı. Tecrübeli Milletvekili, “Türkiye Suriyeli muhalifleri eğitiyor” şeklindeki iddiaların asılsız olduğunu belirtti.
 
İngiltere temasları çerçevesinde AK Partili Milletvekili ayrıca Lordlar Kamarası’nda Lordlarla biraraya gelerek görüş alışverişinde bulundu. Times gazetesini de ziyaret eden Bozkır, burada İngiliz gazetecilerinin sorularını cevapladı. Bozkır yarın da, İngiltere'nin AB'den Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı David Lidington ile görüşecek.

CİHAN