Avrupa'nın 'şişman adamı' olduk

Dünyanın en sağlıksız ekmeğinin Türkiye'de üretildiğini belirten kardiyoloji uzmanı Canan Karatay, Avrupa ülkelerinde en şişman insanların Türkiye'de yaşadığını söyledi

Avrupanın şişman adamı olduk
27 Nisan 2012 Cuma 08:32 tarihinde eklendi, 2.753 kez okundu.

 

TBMM Dilekçe Komisyonu bünyesinde oluşturulan Ekmek İsrafını Önleme Alt Komisyonu, dün kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, hububat uzmanı Prof. Dr. Hikmet Kayacıoğlu ile TBMM Destek Hizmetleri Başkanlığı Müdür Yardımcısı Ağbal’ı dinledi
 
Dünyanın en sağlıksız ekmeğinin Türkiye’de üretildiğini belirten Karatay, Avrupa ülkelerinde en şişman insanların Türkiye’de yaşadığını kaydetti. 
 
2011’de dünyada 220 milyar dolarlık ekmek tüketildiğini, Türkiye’de bunun 12 milyar dolar olduğunu belirten Karatay, 2010’da İstanbul’da bulunan 4 bin 500 fırından bin 500’ünün ruhsatsız olduğunu ifade etti. 
 
KARDİYOLOGLAR ÇİN'E EKMEK GÖTÜRMÜŞ
 
Türkiye’de “ekmek olmazsa aç kalırız” anlayışının akıllara yer ettiğini vurgulayan Karatay, “Bir örnek vereyim. Çin’de kardiyologlar kongresi vardı. Türkiye’de kardiyologlar ‘orada aç kalırız’ endişesiyle valizlerde ekmek götürdü” dedi. 
 
“Türkiye’ye GDO’lu buğday girmiyor” diyen Prof. Dr. Kayacıoğlu ise ekmeğe beslenme anlamında haksızlık yapıldığını, günahın ekmekte değil üzerine sürülen yiyeceklerde olduğunu söyledi. Ağbal da Meclis’te ekmek israfının olmadığını iddia etti.

Milliyet