Bacak bacak üstüne atarken dikkat

Otururken bacak bacak üstüne atmaktan kaçınmak gerekir m ? Bağdaş kurmak sinirlerimizi tahrip eder mi ? Cevabımız evet bu tarz davranışlar uzun dönemde sinir sıkışmalarına neden olabilmektedir.

Bacak bacak üstüne atarken dikkat
03 Temmuz 2023 Pazartesi 15:23 tarihinde eklendi, 9.051 kez okundu.
Otururken bacak bacak üstüne atmaktan kaçınmak gerekir m ? Bağdaş kurmak sinirlerimizi tahrip eder mi ? Cevabımız  evet  bu tarz davranışlar uzun dönemde sinir sıkışmalarına neden olabilmektedir.
 
Özellikli klinik hastalarımızda gördüğümüz varise ve sinir hasarına yol açması nedeniyle bacak bacak üstüne atmalar  sinir sıkışmalarına sebep olabilmektedir. Çünkü bacak bacak üstüne atıldığında dizin arkasında bulunan ve bacakların alt kısmı ile ayaklarda hissi sağlayan peroneal sinir üzerine baskı uygulanır. Bacak bacak üstüne atmak, uzun saatler yerde bağdaş kurarak oturmak bu tarz alışkanlıklar uzun dönemde sinir hasarına yol açmaktadır.
 
Sinirlerin sıkışmasına neden olan faktörler nelerdir?
 
Sinir sıkışmaları ;
 
Sinirlerin  aşırı kullanımı, belirli bir bölgedeki kırıklar, özellikle şeker hastalığı, tiroid hastalıkları, duruş bozuklukları, gebelik gibi durumlarda daha çok karşımıza çıkmaktadır.
 
Bası altında kalan sinir normal işlevini yerine getiremez ve çeşitli şikayetlerle kendini belli eder.
 
Sinir sıkışması olduğunu nasıl anlayabiliriz ? 
 
•        Genellikle geceleri artan ağrılarınız varsa ,
 
•        Belirli bir bölgede uyuşma hissi varsa
 
•        Karıncalanma hissi duyuyorsanız,
 
•        Duyu kaybınız varsa ,
 
•        Belirli bölgelerde hassasiyet kaybını kaybettiyseniz ,
 
•        His kayıpları görüyorsanız,
 
•        İlerleyen dönemde kas güçsüzlüğü ve hareket güçlüğünüz oluşuyorsa aman dikkat.
 
Nasıl tanı konulur?
 
Konuyla ilgili uzman hekim tarafından yapılan muayene ayırıcı tanıda çok önemlidir. Hekim gerekli görürse elektro fizyolojik incelemelere gerek duyulur. Hekim, uygun bir muayene ile sinir sıkışmasından şüphelenir ve gerekli hastalarda EMG tetkiki ister. EMG ile sinir sıkışmasının kesin tanısı konur ve sıkışmanın hangi sinirde olduğu ve şiddeti belirlenir.
 
Sinir sıkışmalarında ne gibi tedaviler kullanılır?
 
Hastanın klinik durumu ve EMG sonucu tedavinin şeklini belirler. İleri düzeyde sıkışmalarda cerrahi tedavi gerekebilir. Ancak hafif, orta düzeyde sinir sıkışmalarında hekimin yönlendireceği bir tedavi planıyla  hastada  tedavi başlanır.