Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Diyetisyen Gözde Karaca konu hakkında bilgiler verdi. Vücudu hastalıklara karşı koruyan işleyişe bağışıklık sistemi adı verilmektedir.

29 Eylül 2022 Perşembe 10:40 tarihinde eklendi, 1.071 kez okundu.
Diyetisyen Gözde Karaca konu hakkında bilgiler verdi. 
 
Vücudu hastalıklara karşı koruyan işleyişe bağışıklık sistemi adı verilmektedir. 
 
Hastalıklara karşı direnç sağlayabilmek adına bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi büyük önem arz etmektedir. Özellikle salgın hastalıkların artış gösterdiği günümüzde bağışıklık sistemini desteklemenin önemi artmaktadır. Peki bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz neleri tüketmeliyiz? 
 
BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREN BESİNLER 
 
BALIK 
 
Omega-3 içermesi sebebiyle vücuttan toksinlerin atımını sağlar bu sayede hastalık yaratacak etken maddelerin uzaklaştırılması ile bağışıklık desteklenmiş olur. Haftada 2-3 kez fırın, ızgara, buğulama yöntemleriyle pişirilen balıkların tüketilmesi bağışıklık sistemini güçlendirmek adına yararlı olacaktır. 
 
NARENCİYELER  
 
Narenciyeler C vitamini kaynağı antioksidan besinlerdir. Bağışıklığa destek olmaktadır. Fakat şeker de içermesi sebebi ile fazla tüketimi de kilo alımına sebebiyet verebileceği için mevsime bağlı olarak günde 2 porsiyon tüketilmesi bağışıklığı destekleyecektir. 
 
SARIMSAK 
 
Sarımsağın içeriğindeki ‘allisin’ antiviral ve antibakteriyel etki göstererek bağışıklığın desteklenmesin çok büyük rol oynamaktadır. 
 
DOMATES 
 
İçeriğindeki likopen ile antikanserojen etki göstererek bağışıklığı desteklemektedir. 
 
ZENCEFİL 
 
Zencefil karaciğerin korunmasına yardımcı olmaktadır. Kolestrol düşürücü etkisi ile birlikte bağışıklık dostu olarak kabul edilmektedir. 
 
KUŞBURNU 
 
Kuşburnu kalp-damar sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Kalp-damar sağlığını destekleyerek bağışıklığın güçlendirilmesine yardımcı olmaktadır. 
 
YEŞİL ÇAY 
 
Vücuttaki toksin maddelerin uzaklaştırılması ile bağışıklık üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Günde 1-2 fincan yeşil çay tüketilmesi sağlıklı olacaktır. 
 
YOĞURT-KEFİR-AYRAN 
 
Kalsiyum, magnezyum, fosfordan zengin olan ve probiyotik içeriği zengin olan bu besinler bağırsak florasını destekleyerek yararlı bakterilerin üremesini sağlamakta ve bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. 
 
KETEN TOHUMU 
 
Fosfor, magnezyum, bakır ve B grubu vitaminler, omega 3 ile omega 6 yağ asitlerininden zengin olan keten tohumu bağışıklık sistemini desteklemektedir. Salatalara veya yemeklere 1-2 yemek kaşığı ekleyerek hem tokluk süresini uzatıp hem de bağışıklığınızı destekleyebilirsiniz.