Bakan Egemen Bağış Paris'e gitti

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış temaslarda bulunmak üzere Paris'e gitti.

Bakan Egemen Bağış Parise gitti
19 Şubat 2013 Salı 21:24 tarihinde eklendi.

 

Paris'teki temaslarında Fransa'nın İçişleri Bakanı ile görüşeceğini belirteren Bağış, "Hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uygulanan haksız vizelerin kaldırılmasına yönelik taleplerimizi kendilerine aktaracağım hem de terörle mücadele sürecinde Fransa'nın daha fazla işbirliği yapması gerektiğini vurgulayacağım" dedi.
 
Bakan Egemen Bağış, beraberindeki heyetle, akşam saatleri'nde Türk Hava Yolları'nan tarifeli seferi Paris'e gitti. Bağış, seyahatiyle ilgili olarak Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda basın mensuplarına açıklama yaptı. Paris'teki temaslarında Fransa'nın İçişleri Bakanı ile görüşeceğini belirteren Bağış, "Hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uygulanan haksız vizelerin kaldırılmasına yönelik taleplerimizi kendilerine aktaracağım hem de terörle mücadele sürecinde Fransa'nın daha fazla işbirliği yapması gerektiğini vurgulayacağım" dedi.
 
22. FASIL
 
Bağış açıklamasında, Fransa'da şu anda iktidara seçilmiş olan Hollande hükümetinin Türkiye ile müzakerelerde 22. faslın üzerindeki engeli kaldırmaya karar verdiğini belirterek, "Bunu biz bir başlangıç olarak kabul ediyoruz. Tabiki bu faslın açılması Türk AB ilişkileri açısından son iki buçuk yıldır hiçbir fasıl açılmadığı için yeni bir soluk getirecektir. Ama çok büyük bir kutlama yapacak değiliz, zil takıp oynayacak değiliz. Olması gerekendir. Biz bununla da yetinmeyip diğer engelli fasılların üzerindeki engellerin kalkması için Fransa'nın hem AB bakanı ile hem sayın Cumhurbaşkanı Hollande'ın AB'den sorumlu baş danışmanı ile görüşmelerimiz olacak" ifadelerini kullandı.
 
TERÖRLE MÜCADELE VE VİZELER
 
Egemen Bağış ayrıca Fransa'nın İçişleri Bakanı ile de görüşeceğini söyleyerek "Hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uygulanan haksız vizelerin kaldırılmasına yönelik taleplerimizi kendilerine aktaracağım hem de terörle mücadele sürecinde Fransa'nın daha fazla iş birliği yapması gerektiğini vurgulayacağım. Özellikle Paris'te öldürülen üç PKK mensubunun öldürülmesi ile ilgili son bilgileri kendisinden almaya çalışacağım. Bu katliamın bir an evvel net bir şekilde aydınlanması Türk kamuoyu açısından da, Türkiye'nin içinden geçmekte olduğu hassas çözüm süreci açısından da son derece önemli olduğuna inanıyoruz" diye konuştu.

DHA