Bakan Ergün'den Adana'ya 3 müjde!

Adana'dan giden heyeti kabul eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Adana heyetini kabulünde 3 müjde verdi.

Bakan Ergünden Adanaya 3 müjde!
02 Nisan 2013 Salı 10:36 tarihinde eklendi.

 

Bakan Ergün, Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’ne bu yıl içerisinde ilk kazmanın vurulacağını, organize sanayi bölgesinin genişletileceğini ve bilim merkezi kurulacağını açıkladı.
 
Adana Vali Yardımcısı Mustafa Yüksel Karadağ, Adana Sanayi Odası Başkanı Sadi Sürenkök, Adana eski Milletvekili Abdullah Çalışkan ile sanayici Halil Kadıoğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ü ziyaret etti. Ziyarette konuşan Vali Yardımcısı Mustafa Yüksel Karadağ, Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni açılan alanda 14 parsel kaldığını, büyük yatırımcıya yer tahsisi yapılamadığını, bu nedenle genişletilmesine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Karadağ, genişletilmesi ve yeni OSB kurulması için il bazında yüzde 75, OSB bazında yüzde 90 doluluk oranı şartı uygulamasının büyük engel oluşturduğunu kaydetti.
 
Sanayi Odası Başkanı Sadi Sürenkök de, kent sanayisi ve sorunlar hakkında bilgi vererek, Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nde yaşanan sorunları anlattı. Bölgede kamulaştırma sorunu nedeniyle gecikme yaşandığını, sorunun acil kamulaştırma kapsamında çözülebileceğini vurgulayan Sürenkök, kente sanayi müzesi kazandırılması için destek istedi.
 
Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün de, Bakanlar Kurulu’ndan acil kamulaştırma kararının çıkarıldığını hatırlatarak, Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nde mülkiyet sorununun çözümlenmesi için acil kamulaştırma kararının uygulanacağını, 2013 yılı içerisinde bölgeye ilk kazmanın mutlaka vurulacağını bildirdi. Organize Sanayi Bölgesi’nin Adana’nın ihtiyacını karşılayacak şekilde genişletilmesi konusunda bakanlık bürokratlarına talimat veren Bakan Ergün, “Yatırım yapmak isteyen sanayici yer yok diye çevrilmemeli, mutlaka yer temin edilmelidir. Talepte bulunun, Adana OSB’nin büyük yatırımcıya yer verilecek şekilde genişlemesini sağlayalım.” diyerek, doluluk oranı kısıtlamasının Adana için kaldırılacağını ifade etti.
 
Sanayi müzesinin bir şekilde yapılabileceğini, ancak Adana’ya öncelikli olarak bilim merkezi kurulması gerektiğinin altını çizen Bakan Ergün,  “Mekanı bulun, binayı yapın,  iç donanımı bizden” diyerek bilim merkezi kurulması ile ilgili söz verdi.

CİHAN