Bakan'dan şampiyonlara teşekkür

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ödediği vergilerle, başta 2011 yılı Gelir Vergisi Türkiye Geneli İlk 100 sıralamasına girmiş mükellefler olmak üzere, tüm mükelleflere teşekkür etti.

Bakandan şampiyonlara teşekkür
27 Nisan 2012 Cuma 14:14 tarihinde eklendi.

 

Gelir Vergisi Rekortmenleri listesinin ikinci sırasında 33.57 milyon lira vergi tahakkuk ettirilen Rahmi Koç bulunurken, 25.18 milyon lira vergi tahakkuk ettirilen Suna Kıraç ise üçüncü sırada yer aldı.      
 
Edinilen bilgiye göre, Arsel'e, menkul kıymet  yatırım ortaklığından elde ettiği gelir için 33.62 milyon lira, Rahmi  Koç'a kendi adına menkul sermaye iradı faaliyetlerinden elde ettiği gelir için 33.57  milyon lira, Suna Kıraç'a ise menkul kıymet aracılık faaliyetlerinden  elde ettiği gelir için, 25.18 milyon lira gelir vergisi tahakkuk  ettirildi.    
 
Listede dördüncü sırada yer alan kişi isminin açıklanmasını istemezken,  beşinci sırada Mustafa Vehbi Koç, altıncı sırada Yıldırım Ali Koç, yedinci sırada  Mehmet Ömer Koç yer aldı. Listede yer alan sekizinci, dokuzuncu ve onuncu kişiler  de isminin açıklanmasını istemedi.
 
Enka Holding Fahri Başkanı Şarık Tara 11. sıradan, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan ise 12. sıradan listeye girdi.
 
Ünlülerden Acun Ilıcalı ve Cem Yılmaz listede  
 
2011 vergilendirme döneminde gelir vergisi listesinde sanatçı Seda Sayan (Aysel Gürsaçar), televizyoncu Acun  Ilıcalı ve komedyen Cem Yılmaz yer aldı.
 
Bağımsız müzisyen ve ses sanatçı faaliyetleri karşılığında 2.9 liralık gelir vergisi tahakkuk ettirilen Sayan, listenin 55'inci sırasında yer aldı.         
 
Bağımsız müzisyen, ses sanatçısı, konuşmacı, sunucu gibi faaliyetlerden  oluşan geliri için 2.83 milyon lira gelir vergisi tahakkuk ettirilen  Acun Ilıcalı listeye 62. sıradan girdi.
 
Ünlü komedyen Cem Yılmaz da listeye 71. sıradan girerken, Yılmaz'a  bağımsız müzisyen, ses sanatçısı, konuşmacı, sunucu gibi faaliyetlerinden oluşan  geliri için 2.48 milyon lira gelir vergisi tahakkuk ettirildi.
 
Verginin yüzde 44.6'sını İstanbul ödeyecek   
 
Yıllık gelir vergisinde, verilen beyannamelerin yüzde 26,06'sı, beyan edilen matrahın yüzde 40,17'si ve tahakkuk eden verginin de yüzde 44,59'u İstanbul'dan verildi. İstanbul'u Ankara ve İzmir izledi. Ankara'da verilen beyannamelerin yüzde 7,42'si, beyan edilen matrahın yüzde 8,67'si, tahakkuk eden verginin yüzde 9,06'sı, İzmir'de ise verilen beyannamelerin yüzde 7,03'ü, matrah tutarının yüzde 6,54'ü, tahakkuk eden verginin de yüzde 6,36'sı, diğer illerde ise verilen beyannamelerin yüzde 59.49'u, matrah tutarının yüzde 44,62'si, tahakkuk eden verginin de yüzde 39.99'u bulunuyor.
 
Şimşek teşekkür etti
 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ödediği vergilerle, başta 2011 yılı Gelir Vergisi Türkiye Geneli İlk 100 sıralamasına girmiş mükellefler olmak üzere, tüm mükelleflere teşekkür etti. Şimşek, amaçlarının, herkesten geliri oranında vergi toplamak olduğunu bildirdi.