Bakanın Şaron mesajı ülkeyi karıştırdı

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt'in, İsrail’in eski Başbakanı Ariel Şaron ile ilgili Twitter mesajı siyasiler tarafından tepkiyle karşılandı.

Bakanın Şaron mesajı ülkeyi karıştırdı
12 Ocak 2014 Pazar 10:13 tarihinde eklendi.


Şaron'un ölüm haberinden sonra Twitter'de bir mesaj yayımlayan Bildt, ''Şaron, iyi bir ordu komutanı ve İsrail'in büyük bir lideriydi. Barış için önemli görev üstlenmiş bilge adamdı.” dedi.

Bildt'in mesajı, politikacılar tarafından büyük tepki ile karşılandı. Şaron'un Filistin’deki katliamların sorumlusu olduğunu söyleyen ve Filistinlileri yersiz-yurtsuz bırakmakla suçlayan Sol Parti milletvekili Hans Linde, Bildt'in açıklamasından rahatsız olduğunu ve İsveç'in demokratik duruşuna çok zarar vereceğini açıkladı.

Yeşiller Partisi Grup Başkan Vekili Mehmet Kaplan da Ariel Şaron’un Batı Şeria'da insan haklarını ihlal eden duvarın mimarı olduğunu açıklayarak, Bakan Bildt'e tepki gösterdi. Sabra ve Şatilla katliamlarının arkasında Şaron'un bulunduğunu belirten Kaplan, Bakan Bildt'in Şaron'u övmesini tuhaf bulduğunu ve diplomatik yollarla başsağlığı dileyebileceğini vurguladı.

Tepkilerin üzerine İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, yorum yapmaktan kaçındı.


CİHAN