Bakımsız dişler sağlığı tehdit ediyor

Diş hekimi Cansın Özgür, diş ve diş eti hastalıklarının ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasında olduğunu söyledi.Özgür, ”Diş temizliğimize dikkat etmediğimiz zaman ağızda bakteriler ürer, plak oluşur ve iltihaplanma başlar. Bu durumda da sağlığımız da tehlikeye girmiş olur.” dedi.

Bakımsız dişler sağlığı tehdit ediyor
31 Ocak 2014 Cuma 15:10 tarihinde eklendi, 5.402 kez okundu.

Diş hekimi Cansın Özgür, diş sağlığı ve önemiyle ilgili önemli bilgiler verdi.
Diş hassasiyetinin sıcak, soğuk, şeker veya ekşi yiyecek-içecekler ağza alındığı zaman dişlerde ani bir tepki ve sızlamanın oluştuğunu söyleyen Özgür, ”Diş sızlaması keskin, ani ve derindir. Çürük ve eski dolgular dışında hassasiyet en çok dişeti çekilmesi ile açığa çıkan kök yüzeylerinden kaynaklanır. Diş hassasiyetinize karşı özel diş macunu ve yumuşak kıllı fırça kullanabilirsiniz. Aynı zamanda aldığınız gıdalara da dikkat etmelisiniz. Fazla asit içeren yiyeceklerin sık tüketilmesi sonucu mine tabakası çözünebilir.” dedi.

Diş çürüğünün Türkiye’nin en büyük sağlık problemlerinden bir tanesi olduğu belirten Özgür, Avrupa ülkelerinde birey başına düşen çürük sayısının birken, Türkiye’de birey başına düşen çürük sayısı altıdır olduğunu söyledi. Özgür,” Bu da büyük bir problemdir. Bunun çaresi düzenli diş hekimi kontrolü yanında iyi ağız bakımı ve iyi beslenmeden geçmektedir. Altı ayda bir diş hekimi kontrolü, sabah ve gece üçer dakikamızı ayırarak dişlerimizin her yüzeyini fırçalamamız ve öğünlerimizi yoğurt, peynir gibi yiyeceklerle bitirmemiz bize çürük oluşumunu sıfıra kadar indirerek sağlıklı bir ağız sunacaktır.” önerisine bulundu.

Ağız kuruluğu sıkıntısının tükürüğün kaliteli koruma ortamını bloke ederek her türlü ağız içi problemi oluşturmasına sebep olan çok ciddi bir sorun olduğunu söyleyen Özgür, Eğer ki ağız kuruluğu problemi yaşıyorsak mutlaka bu problemi çözme yoluna gitmememiz gerektiğini söyledi. Özgür, ”Çünkü bu problem arkasından, çürük, dişeti problemleri gibi zamanla altından kalkamayacağımız problemlere sebep olacaktır. Böyle bir problem yaşıyorsak mutlaka en yakın zamanda bir uzmandan yardım almalıyız.” dedi. Bazı dişeti çekilmelerinin çözümünün olduğunu söyleyen Özgür, ”Dişeti çekilmeleri belirli bir boyutu aşmadıysa bazı özel dişeti operasyonları ile dişeti çekilmeleri düzeltilebilir. Fakat dişeti operasyonu ile düzeltilemeyecek kadar çok çekilmiş olan dişeti çekilmelerini de pembe renkte dolgu materyalleri ile düzeltmemiz mümkün olabilir” şeklinde konuştu.

Diş Hekimi Cansın Özgür konuşmasına şöyle devam etti: ”Diş beyazlatma çok basit bir yöntemle diş hekimleri tarafından kısa sürede dişe zarar vermeden gerçekleştirilebiliyor. Diş hekimi korkusu olanlar için dahi garanti edebiliriz ki canları acımadan dişleri daha beyaz bir tona kavuşacak. Bunun yanı sıra halk arasında yaygın olarak bilinen bir diş temizleyicisi; karbonat. Uzun vadede ideal diş beyazlatıcısı olmasa da kısa vadeli olarak tercih edilebilecek bir beyazlatıcı. Diş taşları, tükürüğünüzdeki minerallerin dişlerde oluşan bakteri plaklarının üstüne çökmesiyle meydana gelir. Düzenli olarak temizlenmeyen diş taşları görsel olarak kötü bir görünümün yanı sıra diş eti iltihabı ve diş eti hastalıklarına da neden olur, ağız kokusuna yol açar. Diş hekiminizden alacağınız yarım saatlik bir randevu ile diş taşlarınızı temizlettirip hem sağlıklı hem de daha temiz görünen dişlere kavuşabilirsiniz.”

Ağız kokusu hakkında da bilgi veren Özgür, ”Bilindiği üzere soğan, sarımsak, alkol bir numaralı ağız kokusu nedenidir. Bunları tüketmek mutlaka ağız kokusu sebebi olacaktır. Baharatlı yiyecekler de ağız kokusu sebebidir. Yaz aylarında bu ve benzeri besinlerden uzak durmak hem hafif beslenmenizi hem de ağız kokunuzu kontrol etmemizi sağlayacaktır. Bunun yanında düzenli diş hekimi kontrolü bizi sıkıntısız bir yaza girmemize sağlayacaktır. Hafif besinler ve düzenli ağız bakımı bizi temiz bir ağza ulaştıracak, koku gibi tatsız durumlardan uzak tutacaktır.” ifadelerini kullandı. 


CİHAN