Balcalı’ya kalite belgesi onuru

Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Merkez Laboratuvarı uluslararası akreditasyon hizmeti veren JCI ‘Joint Commission International’ tarafından 3. kez akredite edildi.

Balcalıya kalite belgesi onuru
31 Ocak 2014 Cuma 14:39 tarihinde eklendi, 5.422 kez okundu.

Konuyla ilgili bilgi veren Balcalı Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Tamer Cevat İnal, 2005 yılı ocak ayından itibaren akreditasyon çalışmalarına başladığını, bu amaca yönelik uluslararası akreditasyon hizmeti veren JCI “Joint Commission International” için ABD ile temasa geçildiğini ifade etti. İnal, yapılan çalışmalar sonucu ABD’den gelen 2 denetçi tarafından 1 hafta boyunca denetlenen Merkez Laboratuvarı’nın 20 Ekim 2006 tarihinden itibaren 3 yılı kapsayan akreditasyon belgesini almaya hak kazandığını hatırlattı.

İnal sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu sürenin sonunda yeniden akredite olmak amacıyla tekrar JCI ile irtibata geçtik. Laboratuvarımızın denetlenmesi sonucunda 2 Nisan 2010 tarihinden itibaren yine 3 yılı kapsayan akreditasyon belgesini almaya hak kazandık. Laboratuarımız 2010 yılında yeniden akredite olarak uluslararası standartlara uygun çalıştığını kanıtlamış, Türkiye’de ilk ve tek akredite olmuş üniversite laboratuvarı unvanına, ilk akredite olma unvanını da eklemiş olup, bu alanda öncülük yapmaya devam etti.”

Son olarak bu sürecin bitiminde laboratuvarın 20-24 Ocak tarihlerinden yeniden denetime tabi tutulduğunu, 2017 yılı ocak ayına kadar JCI tarafından 3. kez akredite edildiğini vurguladı.

Laboratuvar Direktörü Prof. Dr. Akgün Yaman da hastaların tanı ve tedavilerinin takibinde kaliteli, güvenilir, ispat edilebilir, hızlı ve doğru klinik laboratuvar hizmetini sunmayı amaçladığını kaydetti. Bu yoldan hareketle bilimsel gerçeklerle çalışmak, dünya standartlarında bir laboratuvar olmak amacıyla çalıştıklarını belirten Yaman, “Hastanemizin ve bölgemizdeki hekim ve sağlık kurumlarının laboratuvar ihtiyacını karşılamak istiyoruz. Hasta haklarına saygılı, onlara değer veren sevgi ve saygıya dayalı güler yüzlü bir laboratuvar hizmetini sunmak amacıyla yoğun bir çalışma temposu içindeyiz.” dedi.

Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Merkez Laboratuvarı’nda 5 öğretim üyesi, 1 uzman doktor. 2 idari personel, 13 hemşire, 66 teknisyen, 16 kayıt elemanı, 2 sekreter, 5 yardımcı personel görev yapıyor. Laboratuvarda klinik biyokimya, klinik mikrobiyoloji, seroloji ve immünoloji ile moleküler birimleri bulunmakta. Günlük hasta sayısı 2000 civarında olup, bunun yarısı polikliniklerden yarısı da servislerden gelmekte. Balcalı Hastanesi Merkez Laboratuarı 365 gün 24 saat hizmet veriyor.
 


CİHAN