Balkanlar kara teslim

Balkanları etkisi altına alan kar yağışı ve soğuk hava, bölgedeki ülkelerde hayatı felç etti.

Balkanlar kara teslim
12 Şubat 2012 Pazar 14:57 tarihinde eklendi.

Gece saatlerinde olağanüstü hal ilan edilen Karadağ'da, ülkenin güney ile kuzey kısmını bağlayan yolların ulaşıma kapandığını bildirildi. Karadağ Başbakanı İgor Lukşiç, etkili kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle karayolu trafiğinin ''neredeyse tamamen'' durduğunu belirtti. 
    
Karadağ Acil Durumlar Merkezince yapılan açıklamada, ''yıllardır kar görmeyen başkent Podgorica'da'' kar kalınlığının 60 santimetreye ulaştığı, ülkenin bazı yerlerinde kar kalınlığının 2 metreyi bulduğu bildirildi. 
    
Biyelo Polye'den dün Bar kentine giden ve kar nedeniyle yolda kalan bir yolcu treninin, bugün biraz ilerlediği, ancak etkili kar yağışı ve çığ nedeniyle yine durduğu bildirildi. Trendeki yaklaşık 50 yolcuya yiyecek ve içecek ulaştırıldığı, trendeki ısıtma sistemin çalıştığı ve yolcuların hayati tehlikede olmadığı öğrenildi. 
    
Uluslararası Podgorica Havaalanı'nın, gelecek günlerde de kapalı kalacağı, ülkede tren seferlerinde de aksamalar olduğu belirtildi. 
    
Daha önce ''doğal afet'' ilan edilen Sırbistan'da, İçişleri Bakanlığı Acil Durumlar Servisince yapılan yazılı açıklamada, ülkede donarak hayatını kaybedenlerin sayısının 20'ye yükseldiği, ''kritik noktalardan'' toplam 223 kişinin tahliye edildiği kaydedildi. 
    
Sancak bölgesindeki Syenica, Yeni Pazar (Novi Pazar), Prijepolye, Nova Varoş ve Priboy'un dağlık bölgelerinde yolların çoğunun kapalı olduğu, etkisini sürdüren kar yağışı ve soğuk havanın hayatın ''normalleşmesini engellediği'' öğrenildi. 
    
Bosna Hersek'in doğusunda yer alan Zvornik kentinin yakınlarındaki Maleşiçi köyünde, Anto Ristanoviç adlı bir kişinin donarak hayatını kaybettiği, ülkede böylece donarak hayatını kaybedenlerin sayısının 9'a ulaştığı bildirildi.