"Başbakan padişahtan daha yetkili"

Hüseyin Gülerce, AKP'nin 4. Olağan Kongresi'ni ve Erdoğan'ın konuşmalarını SKYTÜRK360'da Hilmi Hacaloğlu'nun programında değerlendirdi.

Başbakan padişahtan daha yetkili
02 Ekim 2012 Salı 14:38 tarihinde eklendi, 1.094 kez okundu.

 

Başbakan'ın kongredeki konuşmasının hamaset yüklü olduğunu söyleyen Gülerce "Başkanlık sistemi Türkiye için gerekli... Başbakan şu anda padişahlıktan daha büyük yetkilere sahip" dedi.
 
Kongreye 6 gazetenin alınmamasını da eleştiren Hüseyin Gülerce, "Herkes kendine yakışanı yapar" ifadelerini kullandı. 
 
İŞTE O AÇIKLAMALAR
 
"Yeni bir anayasa yapılıyor. Yeni anayasada cumhurbaşkanının durumunu netleştirmezseniz, diğer kurumların yetkilerini ona göre belirleyeceğiniz için sorun yaşanacaktır. 
 
BAŞBAKAN PADİŞAHTAN DAHA YETKİLİ
 
Partili bir başkanlık sistemi olabilİr. Ancak... Bu ancak çok önemli. Diktatörlüğe gider, krallığa döneriz gibi haklı da sayılabilecek eleştiriler var. Şöyle bir değişiklikle beraber yapmak lazım. Milletvekillerini de Erdoğan belirlerse olmaz. Türkiye'de yapılamayan meclis denetiminde şikayetçiyiz. İktidar partisi çoğunlukla meclis'te olduğu zaman Meclis denetim görevini yapamıyor. Başbakan da şu an padişahlıktan daha büyük yetkilere, başkanlık sistemindekinden daha büyük yetkilere sahip. 
 
SEÇİM SİSTEMİ DEĞİŞMELİ
 
Meclis ile ilgili de seçim sistemini değiştirmek lazım. Daraltılmış Bölge Seçim Sistemine geçmemiz lazım. Dar bölge seçim sistemine çok itirazlar var. Böyle olursa liderin iki dudağı arasında milletvekili seçilmez. 
Barajın indirilmesi de çok iyi olur.
 
HERKES KENDİNE YAKIŞANI YAPAR
 
Herkes kendine yakışanı yapar,kendi karakterini sergiler. Akreditasyon sınırlaması yanlıştır. 
O gazeteciler ne olursa olsun kapıda karşılanmalıydı Başbakan 'bize hakaret eden gazetecileri içeri almayız' diyor. Başbakana yakışan bu değil.
 
Erdoğan cumhurbaşkanlığına aday olacağı için bundan sonraki üslubu da bu olacak. Kongrede Erdoğan 2014'teki cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylığını ilan etti.