Başbakan'dan 30 Ağustos mesajı

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başbakandan 30 Ağustos mesajı
29 Ağustos 2012 Çarşamba 16:46 tarihinde eklendi.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin, milletiyle bölünmez bir bütün olarak, bugün kardeşliğe kast eden terör ve benzeri tüm tehditlerin üstesinden geleceğini, çok daha parlak, çok daha aydınlık bir geleceğe kavuşacağını belirtti. 
     
Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 
     
Erdoğan mesajında, tarih boyunca birlik ve beraberliği yıkmaya tevessül eden her türlü girişimi, her türlü saldırıyı boşa çıkaran Türk milletinin, 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da elde ettiği büyük zaferle birlikte ayrılmaz bir bütün olduğunu tüm dünyaya ilan ettiğini belirtti. 
     
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün başkomutanlık ettiği büyük taarruz neticesinde işgal altındaki vatan topraklarının düşmandan bütünüyle arındırıldığını ve istiklal savaşının hak ettiği büyük zaferle taçlandığını ifade eden Erdoğan, 30 Ağustos'ta elde edilen bu destansı zaferle birlikte, herkesin ortak mirası olan cumhuriyetin temellerinin de atıldığını kaydetti. 
     
Bu bakımdan, 30 Ağustos'un Türk milleti için çok özel bir anlam ve öneme sahip olduğunu, herkes için ortak bayram ve bir iftihar vesilesi olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti: 
   
 ''Bugün bizlere düşen, bütün imkansızlıklara, bütün yokluklara rağmen türlü zorlukları aşarak kurduğumuz cumhuriyetimizi, birlik ve beraberlik içinde, bin yıldan bu yana sürdürdüğümüz kardeşlik ruhu içinde daha da yüceltmek, daha da güçlendirmek olmalıdır.
     
Çok şükür ki bizlere şehitlerimizin ve gazilerimizin emaneti olan cumhuriyetimiz, aziz milletimizin azmi ve gayreti sayesinde her geçen gün daha da kalkınmakta, daha da güçlenmekte, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma yolunda kararlı ve emin adımlarla ilerlemektedir. 
     
Barış içinde birarada yaşama tecrübesini, tarihten tevarüs ettiği adalet ve eşitlik ilkesini cumhuriyetini demokrasiyle taçlandırarak gösteren Türkiye, bugün bölgesinin üstün bir gücü ve istikrar unsuru olarak, bölgesel ve küresel barışa da değerli katkılar sağlamaktadır. 
   
İnanıyorum ki Türkiye, milletiyle bölünmez bir bütün olarak, bugün kardeşliğimize kast eden terör ve benzeri tüm tehditlerin üstesinden gelecek, çok daha parlak, çok daha aydınlık bir geleceğe kavuşacaktır. 
     
Bu anlamlı gün dolasıyla, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, istiklal savaşımızın tüm kahramanlarını, dünden bugüne tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. 
     
Aynı şekilde, bugün, yurt içinde teröre karşı üstün bir mücadele yürüten, bölgesel ve küresel barışın tesisi için yurt dışında görev üstlenen Türk Silahlı Kuvvetleri'mizin tüm mensuplarına da şükranlarımı sunuyorum. 
     
Büyük Zafer'in 90. yılı münasebetiyle milletimizin Zafer Bayramı'nı en kalbi duygularımla kutluyor, bütün vatandaşlarımızı sevgiyle selamlıyorum.''