"Batı, Ukrayna’ya şantaj yapıyor"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batılı ülkelerin erken seçim talepleri ile Kiev’i Avrupa Birliği’ni seçmeye zorladıklarını ve Kiev yönetimine şantaj yaptıklarını söyledi.

Batı, Ukraynaya şantaj yapıyor
20 Şubat 2014 Perşembe 15:40 tarihinde eklendi.

Interfax’ın haberine göre, Bağdat’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Lavrov, Avrupa Birliği’nin Ukrayna yönetimine yaptırım konusunu ele almayı planladığını, militanları teşvik ederek “şantaj” yapıldığını iddia etti.

Rus Bakan, “Sanırım Batılı ülkelerin başkentlerinde Ukrayna halkının özgür seçim yapması gerektiğini, bunun da Avrupa Birliği’nden yana olduğunu söylediklerini duymuşsunuzdur. Şimdi mevcut inisiyatifle bunu Ukrayna yönetimine zorluyorlar. Erken parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılmasını istiyorlar. Sonrasında da koalisyon hükümeti kurulmasını. Batılılar, Ukrayna halkı için her şeye karar vermeye çalışıyor…” eleştirisi getirdi.

Lavrov, Irak temasları çerçevesinde Başbakan Nuri El Maliki ve Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile bir araya geldi. Görüşmelerde Irak ve Rusya arasında siyasi, ekonomik, ticari ve insani ilişkilerin geliştirilmesi konuları ele alındı.

Rus petrol ve doğalgaz şirketlerin Irak’taki yatırımları ise öncelikli maddeler arasında yer alıyor. Lavrov temaslarında bölgesel ve uluslar arası alanda yaşanan gelişmeleri de masaya yatırdı.

Ukrayna Sağlık Bakanlığı ise iki gündür devam eden çatışmalarda ölenlerin sayısının 35’e yükseldiğini açıkladı. Hastanelerde tedavisi süren 60 kişiden 5’inin durumu da kritik.


CİHAN