Bayram alışverişi yaparken dikkat

TSE Başkanı Hulusi Şentürk, Türkiye'de binlerce gıda ürününün TSE markası taşıdığını belirterek, ''TSE markası, bu markayı taşıyan gıdaların ilgili standartlara uygunluğunun ve hijyenik şartlarda üretildiğinin, yani sağlığınızın teminatıdır'' dedi.

Bayram alışverişi yaparken dikkat
17 Ağustos 2012 Cuma 11:33 tarihinde eklendi, 1.013 kez okundu.

 

TSE Başkanı Şentürk, yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla şekerli ve çikolatalı mamullere yönelik talebin arttığını, buna paralel olarak da piyasada çok sayıda marka ve şekilde ürünün satışa sunulduğunu ifade etti. Şentürk, tüketicilere, bayram alışverişlerinde dikkat etmeleri gereken konulara ilişkin uyarılarda bulunarak, şunları kaydetti: 
   
''Ramazan Bayramında tüketimi artan şeker, çikolata, lokum, kahve ve kolonyanın taşıması gereken özellikler ilgili standartlarla belirlenmiştir. Aldığınız ürünlerde mutlaka TSE markası arayın, son kullanma tarihlerini kontrol edin. Düşük kaliteli, çok ucuza satılan merdiven altı ürünleri almaktan kaçının. Unutmayın ki kalitenin bir maliyeti vardır ancak kalitesizliğin maliyeti daha yüksektir.'' 
     
Tüketicilerin her türlü şikayetleri için ''444 0 873'' numaralı TSE Tüketici Bilgi Hattını arayabilecekleri veya kurumun internet sayfasını ziyaret edebileceklerinin yer aldığı açıklamada, bayram öncesinde şeker, çikolata, lokum, kahve ve kolonyada Türk Standartlarına göre bulunması gereken hususlar şöyle ifade edildi: 
     
''Kahve: Öğütülmüş kahveler, kendine özgü renk, tat ve kokuda, akıcı olmayan toz şeklinde olmalı. İçerisinde topaklar, yabancı maddeler, gözle görülebilir küfler bulunmamalı. Öğütülmüş kahveler ambalajlı olarak piyasaya arz edilmeli. Ambalaj malzemesi insan sağlığına zarar vermeyen ve öğütülmüş kahvenin niteliğini bozmayacak şekilde olmalı. Ambalajların ağzı rutubet almayacak, tat ve koku kaybına neden olmayacak şekilde kapatılmalı. Öğütülmüş kahve ambalajının kütlesi net en çok 2,5 kilogramı geçmemeli. 
     
Kolonya: Görünüşü berrak olmalı, içinde tortu, bulanıklık, yabancı cisim bulunmamalı. Kolonya, Kozmetik Yönetmeliğinde kullanılmasına müsaade edilen boyalarla boyanabilir. Ancak limon kolonyasına hiç bir boya maddesi katılamaz. Limon kolonyasında, kullanılan esansa bağlı güneş ışığında solan hafif bir renk mevcut olabilir. Limon kolonyası en az 70 derece, diğer kolonyalar en az 60 derece alkol ihtiva etmeli. Kolonya, cam veya renksiz plastik şişelere veya plastik bidonlara konmalı. 
     
Akide şekeri: Şeker parlak görünmeli. Yapıldığı veya çeşni olarak kullanılan meyve veya maddenin rengi belirgin olmalı. Şekerin kıvamı sert olmalı, yüzeyde ıslanma oluşmamalı. Tadı ve kokusu, çeşni veya meyveyle uyumlu olmalı. Akide şekeri, akide şekerini etkilemeyen veya akide şekerinden etkilenmeyen, insan sağlığına zararlı olmayan ve akide şekerinin özelliklerini bozmayan ambalajlarda piyasaya verilir. Akide şekerinin depolanmasında ve taşınmasında ambalajların ıslanmasından, nem çekmelerinden ve doğrudan güneş ışığı almalarından kaçınılmalı. 
     
Çikolata: Çikolata üzerinde parmak izi, parça veya kalıntı, küf bulunmamalı. Çikolata uygun muhafaza şartlarında 24 saat bekletildiğinde kırılabilir vasıfta, kırık yüzey homojen bir yapıda olmalı. Çikolata, tipine has tat ve kokuda olmalı, yağdan kaynaklanan sabunumsu, acımsı, yabancı tat ve koku, yabancı madde bulunmamalı. Ambalaj olarak, sağlığa zararlı olmayan ve çikolatanın özelliklerini koruyacak özellikte mevzuatına uygun malzemeler kullanılır. Kakao yağı dışında bitkisel yağ içeren çikolata mamullerinde bu durum, etiket üzerinde belirtilmeli. İçinde çikolata bulunan ambalajlar, rutubetsiz, 16-20 derecenin altında ve güneşsiz yerlerde muhafaza edilmeli, yağmur altında bırakılmamalı ve bu şartlarda yüklenip boşaltılmamalı. Çikolatalar doğrudan güneş ışığından korunmuş raflarda satışa sunulmalı. 
     
Lokum: Lokumun görünüşü, lokumun tipine özgü ve verildiği şekli korumuş olmalı, üzerinde veya içinde gözle görünür yabancı madde bulunmamalı. Lokumun dokusu, elastik yapıda olmalı, parmakla bastırıldıktan sonra eski şeklini alabilmeli, ağızda yumuşak ve kaygan olarak hissedilmeli. Lokumun tat ve kokusu tipine özgü olmalı, yabancı tat ve koku ihtiva etmemeli, çiğ nişasta lezzetinde olmamalı. Lokum ambalajlı olarak piyasaya arz edilir. Lokum, lokumun özelliklerini koruyacak nitelikte kağıt, selofan, alüminyum, plastik veya bunların birleşimlerinden yapılmış malzemelerle ambalajlanır. Lokumun depolanmasında ve taşınmasında ambalajın doğrudan güneş ışığı almasından ve ıslanmasından kaçınmalı. Uygun muhafaza sıcaklığı kaymaklı lokum için 10 derecenin altında, diğerleri içinse 15-20 derece arasında olmalı, bağıl nem yüzde 75'den fazla olmamalı.''