BDP, anadilde eğitim için dilekçe verdi

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır İl Başkanlığı, ana dilde eğitim için yürüyüş düzenledi.

BDP, anadilde eğitim için dilekçe verdi
10 Eylül 2013 Salı 17:03 tarihinde eklendi.

BDP’liler, yürüyüşün ardından anadilde eğitim taleplerini içeren dilekçelerini Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü’ne verdi.

Anadilde eğitim kampanyası kapsamında bir araya gelen BDP, Kurdi-Der ve Eğitim-Sen üyeleri, anadilde eğitim taleplerini içeren dilekçelerini Milli Eğitim Müdürlüğü'ne vermek için yürüyüş düzenlemek istedi. Polisin, kalabalığın içinde yüzü kapalı kişiler olması nedeniyle izin vermediği grup bir süre oturma eylemi yaptı. Grup, Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü yerine Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yürümeye karar verdi. Polisin eşlik ettiği grup, Bağlar ilçesindeki bir parka yürüdükten sonra burada halaylar çekerek eğlendi. BDP’li yöneticiler ise dilekçelerini Milli Eğitim Müdürlüğü'ne vermek üzere alandan ayrıldı.

Bir açıklama yapan BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ise okulların açılacağı 16 Eylül günü boykot çağrısında bulundu. Zümrüt, “O gün okullar açılacak, bunu boykot edeceğiz. Birileri anadilimizi bize reva görmüyorsa biz de bunu boykot edeceğiz, dilimize, kültürümüze sahip çıkacağız.” dedi.


CİHAN