BDP, özerklik ilanından dolayı kutladı

BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Gültan Kışanak, Suriye'de Cizîre Kantonu Yasama Meclisi'nin bugün gerçekleştirdiği genel kurulunda özerklik kararını büyük bir sevinç ve coşkuyla karşıladıklarını bildirdi.

BDP, özerklik ilanından dolayı kutladı
21 Ocak 2014 Salı 18:02 tarihinde eklendi.


BDP’den yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Üç yıldır devam eden bu kirli ve kör savaş ortamına rağmen Rojava Kürdistanı'nda alınan bu cesur kararlaşma pratiği ve bölgede yaşayan halkların ortak özgürlük mücadelesi, gerek Suriye'nin diğer bölgelerinde tiranlara karşı verilen mücadeleler için gerekse de tüm Ortadoğu açısından bir ilham kaynağı olacaktır.

Büyük bir siyasi irade, emek ve fedaice savunulan Rojava devriminin meyvesi olan özerklik kararının alınmasında katkısı olan tüm siyasi aktörleri ve onurlu bir direniş ortaya koyan Rojava halklarını bu vesileyle selamlıyoruz ve her zaman yanlarında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz.

Bu özerklik ilanını Suriye’nin ve aslında Ortadoğu’nun istikrarı açısından tüm uluslar arası toplum tarafından desteklenmesi gereken tarihi bir girişim olarak görüyor ve değerlendiriyoruz. Aynı zamanda tüm demokratik kamuoyunu ve ezilen halklar adına mücadele yürüten tüm kesimleri Rojava halkıyla dayanışmaya, güç vermeye çağırıyoruz.” 


CİHAN