BDP’den CHP-BDP ittifakı haberine tekzip

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) bir gazetenin internet sitesinde yer alan 'Demirtaş'tan CHP'ye sürpriz teklif, CHP- BDP yerellerde açık ittifak yapsın' başlıklı haberin çarpıtma ve gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

BDPden CHP-BDP ittifakı haberine tekzip
06 Şubat 2014 Perşembe 17:41 tarihinde eklendi.

BDP’den yapılan tekzip açıklamasında, “Eş Genel Başkanımız Sayın Demirtaş, Meclis’te Salı günü gerçekleşen grup toplantısı sonrası bir grup gazeteciyle sohbeti sırasında kendisine yöneltilen ‘CHP-BDP ittifakı var mı?’ şeklindeki bir soruya 'Biz yereldeki adayların birbirleriyle görüşmesinden yanayız. Yerelde adaylar bir araya gelmek istiyorsa, bunu tartışabilir değerlendirebiliriz. Yoksa partiler arasında değil. CHP- BDP ya da AKP- BDP Genel Merkezleri arasında bir ittifak mümkün değil tartışmayız bile bunu.' yanıtını vermiştir. Üstelik Sayın Demirtaş’ın bu ifadeleri bugünkü gazetelerde yer almıştır.” hatırlatması yapıldı.

HABERİ DÜZELTME ÇAĞRISI YAPILDI

Açıklamada, “Yerellerde adayların kendi aralarında görüşebileceğini ancak partiler arası böyle bir şeyin söz konusu olmayacağını kesin bir dille ifade etmesine rağmen Sayın Demirtaş’ın sözlerini 'CHP’ye ittifak çağrısı' gibi çarpıtarak yansıtmak basın etiğiyle bağdaşmamaktadır. Sayın Demirtaş’ın bir başka partiye ittifak çağrısı olmamıştır. Partimizin herhangi bir partiyle bu yönlü bir görüşmesi söz konusu bile değildir. Kamuoyu, bu çarpıtma haberi dikkate almamalı, itibar etmemelidir. İlgili internet sitesini ve bu sitedeki haberi kaynak olarak alıp yayınlayan siteleri bu haberi düzeltmeye çağırıyoruz.” ifadeleri yer aldı.


CİHAN