BDP'den protesto

İzmir'de, BDP ile bazı sivil toplum örgütü üyeleri, Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin 15'inci yıldönümünde protesto gösteri düzenledi.

15 Şubat 2014 Cumartesi 19:07 tarihinde eklendi.
Basmane Meydanı'ndaki BDP il binası önünde toplanan yaklaşık bin kişi, Konak Meydanı'na kadar yürüdü. Sık sık Öcalan lehine sloganlar atan grubun yürüşüsü sırasında olası bir olayın önüne geçebilmek için hem önünde hem de arkasında, çevik kuvvet polisleri de görev yaptı. Eski Sümerbank binası önünde oturma eylemi de yapan grup adına basın açıklamasını BDP İl Başkanı Yusuf Kaya yaptı.
 
Kaya, "Bundan 15 yıl önce hem Abdullah Öcalan'a hem de kürt halkına dünyanın gerici güçleri tarafından komplo kuruldu. Bu sayade, Türkiye ile Yunanistan arasında dostluk rüzgarlarının esmesi sağlandı. Öcalan'ın tutuklu bulunduğu süre içerisinde, geliştirdiği savunmalar ile tüm Ortadoğu halklarının kurtuluşunu sunmuştur.

Bu paradigmalar Rojova kürdistanında Hayat bulmuştur. Bu anlamda dünya ezilen halkları için umut olmuştur. Her ayında ortasında da, Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılması için hareket başlattık" dedi. Basın açıklamasınnın ardından grup olaysız dağıldı.

DHA