BDP'li Kaplan'dan Uludere iddiası

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda, internet yasasına ilişkin görüşmeler devam ediyor.

BDPli Kaplandan Uludere iddiası
05 Şubat 2014 Çarşamba 22:52 tarihinde eklendi.

Meclis Başkanvekili Meral Akşener'in yönettiği birleşimde konuşan BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, erişimin engellenmesi kararlarının yerine getirilmesindeki koordinasyon eksikliğinden dolayı hak kayıplarının ortaya çıktığının gözlemlendiğini ifade etti.

"Gizli dinlemeyi kim yapıyor arkadaşlar? MİT. Uludere katliamı olayında bakın; 22 Aralıkta ilk istihbaratı Heron'lar ve Predatör'ler aynı anda veriyor. MİT, istihbaratı getiriyor, hükûmete veriyor." diyen Kaplan, şöyle devam etti: "27 Aralık'ta diyorlar ki; 'Fehman Hüseyin bu ekibin içindedir, bir telefon sinyali aldık.' Ve bu telefon sinyali üzerine oradan birimler… Heron'ların yazılımı İsrail'e…

Predatör'lerin de yazılımı nereye bağlı? Amerika'ya. Şimdi, yazılımı, birisi Tel Aviv'e, birisi Washington'a bağlı iki odaktan, iki noktadan bahsediyoruz arkadaşlar. Şimdi, Amerika'nın 55 bin tane personel çalıştırarak yaptığı NASA'daki çalışmayı siz burada 50 tane bürokratla servis sağlayıcılarına yaptırmaya çalışıyorsunuz.

Sonra, o yanlış istihbarat üzerine, Millî Güvenlik Kurulu toplantıdayken MİT'in yanlış istihbaratı üzerine, 'vur' emri - bizzat takipsizlik kararında açıklandığı gibi - Genelkurmay Başkanı ve o gün Millî Güvenlik Kurulu'nda bulunan Başbakan ve bakanların tamamının bilgisi dahilinde veriliyor. Şimdi, 'İstihbarat yanılması sonrası 34 yurttaşımızı öldürdük.' noktasına geldiğinizde 'zorunlu hata' diyorsunuz." 


CİHAN