BDP’nin yürüyüşünde gerginlik

Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) Diyarbakır’da 'Öcalan'a özgürlük Kürtlere statü' sloganıyla düzenlediği yürüyüşte gerginlik çıktı.

BDPnin yürüyüşünde gerginlik
30 Eylül 2013 Pazartesi 20:05 tarihinde eklendi.

BDP’nin Bağlar ilçesindeki il başkanlığı binasından Koşuyonu’da kadar yürüyen BDP’liler burada yaptıkları konuşmalardan sonra dağıldı. Dağılım sırasında bir grubun polise taşlı saldırıda bulunması üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı.

BDP’li yöneticilerin de aralarında bulunduğu bir grup, Bayındırlık Caddesi’nden Koşuyolu’na yürümek isteyince polis önlerini keserek, terör örgütünü simgeleyen bez parçalarının indirilmesini istedi. Yapılan görüşmeler sonucu BDP’li pankart ve flamaların indirilmesi konusunda grubu ikna etti. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Murat Gök, BDP’lilere gösterdikleri anlayıştan dolayı teşekkür etti.

Grup daha sonra parti otobüsü eşliğinde Koşuyolu’na doğru yürüdü. AK Parti Bağlar İlçe Başkanlığı binasının önünde gelindiğinde bir grup BDP’li, çocukların taş atmasını engellemeye başladı. Polis de burada güvenlik önlemi aldı. BDP’li grubun yürüyüşünün okul çıkışına denk gelmesi nedeniyle okuldan çıkan lise öğrencilerinin yürüyüşe katılıp slogan atması dikkat çekti.

Koşuyolu Parkı’nda konuşan BDP’li Emine Ayna, kendilerinin tek iradelerinin Öcalan olduğunu söyledi. Ayna, “Başbakan’ın açıklaması sonrası herkes bizim ne diyeceğimizi düşünüyor. Eğer silahlar susacak fikirler konuşacaksa bunun yolu Öcalan’ın ve PKK’nın siyaset yapması için önlerin açılmasından geçiyor.” dedi.

BDP Genel Başkanı Yardımcısı Meral Danış Beştaş ise demokratik pakette KCK tutukluları için bir şeyin çıkmadığını belirterek, Başbakan'ın KCK tutuklularının tutuklu kalmalarına bugün ‘evet’ dediğini ileri sürdü. Bu sırada Suriye’nin Kürt bölgesinden geldiği belirtilen bir kadın sahneye çağrıldı ve ‘Öcalan’a özgürlük istiyorum’ dedi.

Konuşmaların ardından BDP’liler Koşuyolu’ndan uzaklaşırken, bir grup bölgede bulunan polislere taşlı saldırıda bulundu. Bazı taşlar basın mensuplarına isabet etti. Polis su sıkarak grubu dağıttı.


CİHAN