Bedelli geliriyle şehit çocukları okutulacak

Bedelli askerlikten elde edilecek gelir, şehit ve gazi çocuklarının eğitimi, gazilerin topluma adaptasyonu, şehit ve gazi yakınlarına ayni ve nakdi yardımlar için kullanılacak.

Bedelli geliriyle şehit çocukları okutulacak
23 Kasım 2011 Çarşamba 17:12 tarihinde eklendi.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı bedelli askerlik uygulamasından elde edilecek gelirin nasıl değerlendirileceğine ilişkin çalışmalar başladı.
 
Bedelli askerlik gelirlerinin şehit ve gazi yakınlarına harcanması için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde özel bir fon oluşturulacak. Bakanlığa bağlı Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi, şehit ve gazi çocuklarının eğitimi, gazilerin topluma adaptasyonu ve şehit ve gazi yakınlarına ayni ve nakdi yardımları koordine edecek.
 
Çalışmalar kapsamında öncelikle uygulamadan yararlanmak isteyenlerin bedelli askerlik ücretini yatırması için Ziraat Bankası bünyesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına banka hesabı açılacak.
 
460 bin civarındaki 30 yaş üstü askerlik yükümlüsünden, yaklaşık 180-190 bininden bedelli askerlik başvurusu bekleyen yetkililer, banka hesabında 5,5 milyar lira civarında paranın toplanmasını öngörüyor. Bedelli askerlik uygulamasının Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle başlayacak 6 aylık başvuru süresinin ardından, hesapta toplanacak miktara göre, şehit yakınları ve gazilere yönelik projelerin ayrıntıları netleştirilecek.
 
Alınan bilgilere göre, oluşturulacak fonda biriken meblağı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı Şehit Yakınları ve Gaziler Daire Başkanlığı yönetecek.
 
Fonda biriken para, başta şehit ve gazi çocuklarının eğitimi olmak üzere, gazilerin topluma adaptasyonu için yürütülecek rehabilitasyon projelerine aktarılacak. Ayrıca, şehit ve gazi yakınlarına ayni ve nakdi yardımlar yapılacak.