Bekar erkekler dikkat!

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre yalnız yaşayan erkeklerde cilt kanserinin geç teşhis edilmesinin ve bu kanser türünden hayatını kaybetme riskinin daha yüksek olduğu tespit edildi.

Bekar erkekler dikkat!
01 Nisan 2014 Salı 22:49 tarihinde eklendi, 1.252 kez okundu.
İngiliz DailyTelegraph gazetesinin Stockholm'daki Karolinska Institute'deki araştırma sonuçlarına dayanarak verdiği habere göre, bekar erkeklerde hastalığın daha geç fark edildiği ve yüzde 31'inin ölümle sonuçlandığı ifade edildi.  Araştırmacılar 2. derece cilt kanseri teşhisi konan hastaların arasında yalnız yaşayan erkeklerin yüzde 42 daha yüksek olduğunu, 3'üncü ve 4'üncü derece kanser teşhisi konan hastalardan yalnız yaşayanların yüzde 43 daha yüksek olduğu tespit edildi. Yine yalnız yaşayan erkeklerin yüzde 31'inin bu hastalıktan dolayı hayatını kaybetme tehlikesi olduğunu saptadı.  27 bin 235 hastanın incelendiği araştırma sonuçları Klinik Onkoloji Dergisi'nde yayınlandı. 
 
Raporda ayrıca bütün yaş gruplarındaki bekar erkeklerde bu hastalıktan ölüm riskinin daha yüksek olduğu yalnız yaşayan yaşça büyük kadınların da ilk teşhislerinde hastalığın daha ilerlemiş olduğunun anlaşıldığı açıklandı.   Araştırmacılar bu durumu bekar erkeklerle yalnız yaşayan yaşlı kadınların hastalıkla ilgili yanlış bilgilendirilebildikleri veya ciltlerindeki herhangi bir değişimi fark edecek bir yakını olmamalarından kaynaklanabileceğine bağladılar.   Çalışmaya katılan doktorlardan Hanna Erikson, "Erkekler arasında bu hastalıktan hayatta kalanların az oluşunun nedeni, evlerinde kendilerini kontrol edebilecek birinin olmaması olabilir" diye konuştu.

DHA