Belgeyi getir, seçime gir!

YSK’nın, 12 bağımsız ismin adaylıklarını iptal etmesiyle ortaya çıkan belirsizliğe yine YSK nokta koydu: Memnu hakların iade edildiğine dair belgeyi getirin seçime girin.

Belgeyi getir, seçime gir!
19 Nisan 2011 Salı 18:52 tarihinde eklendi, 1.106 kez okundu.

 

YSK Başkanı Ali Em’den bir açıklama beklenirken, BDP Eski Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'tan da bu kararla ilgili değerlendirme geldi: Arkadaşlarımız o belgeleri hazırlıyor. Belgeleri YSK'ya yetiştireceğiz...
 
 
YSK’nın, aralarında BDP’nin 7 adayının da olduğu 12 bağımsız ismin milletvekili adaylıklarıını iptaliyle başlayan tartışmalara yine YSK nokta koydu.
 
 
Adaylıkları iptal edilenler: 
 
Hatip Dicle 
Leyla Zana 
Sebahat Tuncel 
Gültan Kışanak 
İsa Gürbüz 
Ertuğrul Kürkçü 
Salih Yıldız 
Abdullah Kızılay 
Harun Özcan 
Şerafettin Efe 
Çiçek Otlu 
Nezir Sincan     
 
Yüksek Seçim Kurulu kaynakları, "eksik belgelerin ibrazı halinde adaylar seçime girebilir" açıklamasında bulundular.
 
Bu bilginin tartışmalara son noktayı koyup koymayacağı ise, adayların memnu haklarının (seçilmelerine engel olmadığına dair mahkemeden alınan belge) iade edildiğine dair belgeye sahip olup olmadıklarıyla ortaya çıkacak.
 
YSK Başkanı Ali Em’in bu gelişmeyle ilgili bir açıklama yapması beklenirken, en sıcak değerlendirme ise eski BDP genel Başkanı Selahattin Demirtaş’tan geldi: Arkadaşlarımız o belgeleri hazırlıyor. Belgeleri YSK'ya yetiştireceğiz...
 
YSK’nın iptal kararını, adı geçen belgelerin kendilerine sunulmadığı için verdiği belirtilmiş, adaylıkları iptal edilen isimlerin bu belgeyi neden YSK’ya sunmadıkları tartışılmış; adayların bu belgeye sahip olup olmadıkları üzerine konuşulmuştu.
 
Şimdi adayların elinde bu belgenin olup olmadığı, yok ise mahkemelerden bu belgenin alınmasının yarına kadar mümkün olup olmayacağı merak konusu.

NTV