"Ben bu toprakların evladıyım vicdansızlar"

AK Parti Milletvekili Hakan Şükür, Burdur'da yaptığı "Aslında bu açıdan bakarsanız Türk değilim" sözlerine gelen tepkilere cevap verdi.

Ben bu toprakların evladıyım vicdansızlar
23 Şubat 2013 Cumartesi 11:44 tarihinde eklendi.

 

Eski milli futbolcu ve AK Parti Milletvekili Hakan Şükür, "Ben bir Arnavut'um. Aslında bu açıdan bakarsanız Türk değilim" sözlerine gelen tepkiler üzerine önce resmi twitter hesabından açıklama yaparak, "Milli formayı yıllarca şerefle üstünde taşıyan, İstiklal Marşı'nın sahalarda çalınması, Türk bayrağının göndere çekilmesi için mücadele eden ve bu toprakların bir evladı olan bana, provokatif bir yaklaşımla yapılmak istenen amacı belli yaftalama girişimini vicdansızca bir yaklaşım olarak değerlendiriyor, şiddetle kınıyorum." ifadelerini kullandı.
 
Hakan Şükür ardından yaptığı yazılı açıklamada ise "Hem sporculuk hem de siyasi hayatım boyunca insanları incitmemek üzerine bir hayat felsefesi ile hareket ettim. Bu yüzden bu millete ve bu topraklara olan sevdamın sorgulanması sonrası bir açıklama yapma pozisyonunda bırakılmam, benim değil buna sebep olanların ayıbıdır." diyerek şu ifadeleri kullandı:
 
"Tek devlet, tek vatan, tek bayrak, tek dil" politikasını benimsemiş bir partinin milletvekili olarak, benim milletime olan sevdamı sorgulamak, hiç kimsenin haddine değildir. Çünkü biliyorum ki en büyük milliyetçilik; milletinin huzuru, refahı ve barışı için mücadele etmektir.
 
Kızıltepeli bir Kürt asıllı öğrenci kardeşimin Mehmet Akif Üniversite'nde sorduğu bir soru üzerine;
 
'Milli bütünlük için ırksal söylemleri herkes bir kenara bırakmalı. Eğer temel olarak farklılıklarımızı zenginlik değilde bölünme algısı olarak benimsersek kaybederiz. Örneğin ben de Arnavut asıllıyım sizin bakış açınızla hareket edersem ben de Türk değilim. Ama bu doğru bir sonuç vermez. Herkes bir hak arayışında olur. Burada devlet adil olmak için çaba göstermeli, gösteriyor.'mealinde ırkçılığı reddeden, ayırıştırmayanve kaynaştırmayı amaçlayanbir cevap verdim.
 
Bu cevaptan, "Ben Türk değilim" cümlesini cımbızlamak en hafif deyimiyle medyatik bir infazdır. Özellikle Milli bütünlüğe vurgu yapan bu açıklamamın çarpıtılarak sunulması art niyet göstergesidir. Milli formayı yıllarca şerefle üstünde taşıyan, İstiklal Marşı'nın sahalarda çalınması, Türk bayrağının göndere çekilmesi için mücadele eden ve bu toprakların bir evladıyım...
 
Bana, provokatif bir tavırla yapılmak istenen amacı belli yaftalama girişimini, vicdansızca bir yaklaşım olarak değerlendiriyor şiddetle kınıyorum. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un da aslen Arnavut kökenli olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak, milli mücadeleye bu topraklara yaptığı büyük katkıları hatırlatmak isterim. 
 
Bilinmesini deisterimki benHakan Şükür olarak İstiklal Marşımızın Arnavut asıllı Milli Şairi Mehmet Akif Ersoy kadar Türküm. Bu topraklarda; bu ülkenin samimi evlatları din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin gönül köprüleri kurmaya devam etmeli. Israrla diyalog kurmalı, empati yapmalı, dinlemeli, anlatmalı.
 
Çanakkale'de kucak kucağa yatan, Türk, Kürt, Arnavut, Arap, Laz, Çerkez ruhunun albayrağımız altında hepimizi yeniden sarmalaması için var gücümüzle mücadele etmeliyiz. 
 
Bu düşüncelerle aziz milletimize, vekili olarak hizmet etmekten şeref duyduğumu herkesin bilmesini isterim."

CİHAN