Benim Dünyam'ın senaryosu çalıntı mı?

Kör ve sağır Ela'yı anlatan Benim Dünyam'ın fragmanını izleyen Hintliler, 'Black filmimizin kopyası' yorumunu yaptı. Hintli yönetmen Bhansali, 'Bu şok edeci bir hırsızlık' dedi.

Benim Dünyamın senaryosu çalıntı mı?
15 Eylül 2013 Pazar 12:09 tarihinde eklendi, 3.508 kez okundu.
Türk sinemasının iki büyük isminin başrolünü oynadığı Benim Dünyam, 1950’li yıllarda geçiyor ve 2 yaşındayken görme ve duyma yetisini kaybeden bir kız olan Ela’nın hikayesini anlatıyor.
 
Ela’nın kendisini engellilere adayan Mahir Hoca ile tanıştıktan sonra yaşadıklarını anlatan film Büyükada’da çekilmiş ve fragmanı da geçen hafta yayınlanmıştı. Ancak Ekim ayında gösterime girecek olan filmin fragmanı Hindistan’da olay oldu.
 
Hintliler, uyarlama senaryosu Uğraş Güneş ve Can Yücel’in kaleminden çıkan filmin yönetmen Sanjay Leela Bhansali’nin ‘Black’ (Siyah) adlı yapıtından uyarlanırken aşırıya kaçıldığını ve tamamen kopyalandığını iddia etti.
 
The Times of India gazetesi 2 dakikalık fragmanı izlediklerinde Bhansali’ye hiçbir referans görmediklerini belirterek, ‘Derin bir araştırma yaptığımızda senaryonun tamamen intihal (çalıntı) olduğunu gördük’ ifadelerini kullandı.
 
Ancak Hint yapımı ödüllü film Black de aslında ABD yapımı ‘Miracle Worker’ filminin uyarlaması. Fakat Hintli yönetmen filmi uyarlarken senaryoyu yeniden yazarak yeni sahneler ekledi. Amerikalı film şirketine de telif hakkı ödendi. Hintliler’in iddiasına göre ‘uyarlama’ denilen Benim Dünyam, diyalogları, kostümleri, dekorları ve Beren Saat’in gözlüklerinden kar tanelerine kadar Hint yapımı filmin birebir kopyası. Bu da filmi uyarlama olmaktan çıkarıyor. Yapımcılığını Erol Avcı’nın ve TMC’nin üstlendiği Benim Dünyam filmi UIP dağıtımcılığı ile 25 Ekim 2013’te vizyona girecek. 
 
(Vatan -Uğur Koçbaş)