Benzin zammı Japonların da dikkatini çekti

Türkiye'de son zamanlarda artan benzin fiyatları Japon gazetecilerin dikkatini çekti.

Benzin zammı Japonların da dikkatini çekti
29 Ocak 2014 Çarşamba 22:00 tarihinde eklendi.

Son günlerde akaryakıt fiyatlarına üst üste gelen zamları haber yapmak isteyen Japon Asahi Televizyonu akaryakıt istasyonlarını gezerek vatandaşların nabzını yokladı.

Son günlerde benzin fiyatlarına üst üste gelen zamlar, yurtdışındaki medya kuruluşlarının da dikkatini çekti. Japon haber kanalı Asahi Televizyonu, Beyoğlu'nda bir akaryakıt istasyonuna gelerek vatandaşlarla röportaj yaptı. Benzin istasyonunda uzun süre çekim yapan Japon gazeteciler, daha sonra Türk meslektaşlarının sorularını cevapladı.

'TÜRKİYE'DEKİ AKARYAKITIN BU KADAR PAHALI OLMASI ŞAŞIRTICI'

Bir basın mensubunun Türkiye ile Japonya'daki benzin fiyatları arasındaki farklarla ilgili sorusuna Japon muhabir Motoi Araki, Türkiye'de akaryakıtın bu kadar pahalı olmasına şaşırdığını ifade etti.

Araki, "Türkiye'nin en yüksek benzin fiyatlarına sahip olduğunu bilmiyordum, Türkiye'de öğrendim. Japonya'da ortalama litre fiyatı bir buçuk dolar ve oradakinin pahalı olduğunu düşünüyordum. Buradaki de iki buçuk dolar civarı. Buradakini görünce buna daha çok şaşırdım.” diye konuştu.

'JAPONYA'DA FİYATLAR BU KADAR YÜKSEK OLSA VATANDAŞLAR TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINA YÖNELİR'

Araki, akaryakıt fiyatlarının Japonya’da da bu kadar yüksek olması durumunda vatandaşların tavrının ne olacağı şeklindeki soruya da “Japon halkı fiyatların böyle yüksek olmasına tabii ki kızarlardı. Eğer böyle bir şey olsaydı, araba kullanmak yerine toplu taşıma aracı kullanırlardı.” şeklinde cevap verdi.

Japon gazetecilerin İstanbul’da birkaç gün daha kalarak Türk ekonomisinin durumu hakkında haber yapmaya devam edecekleri öğrenildi.


CİHAN