Bir İşte Çalışırken Aynı Zamanda E-ticaret Sitesi Açılabilir Mi?

Bir işçinin şirket kurması veya başka bir işte daha çalışması, kural olarak İş Kanunu tarafından yasak değildir. Bununla birlikte iş sözleşmesine bakmak, burada yasaklanıp yasaklanmadığını görmek gerekir. Çünkü e ticaret sitesi kurmak istiyorsanız bir şirket açılmalıdır.

Bir İşte Çalışırken Aynı Zamanda E-ticaret Sitesi Açılabilir Mi?
21 Kasım 2022 Pazartesi 14:07 tarihinde eklendi.

Bir işçinin şirket kurması veya başka bir işte daha çalışması, kural olarak İş Kanunu tarafından yasak değildir. Bununla birlikte iş sözleşmesine bakmak, burada yasaklanıp yasaklanmadığını görmek gerekir. Çünkü e ticaret sitesi kurmak istiyorsanız bir şirket açılmalıdır. 


Bu noktada dikkat etmeniz gereken bir nokta şirket açıp e-ticarete başlamak ile ek iş olarak bunu yapabilmenin farklı kavramları ifade ettiğidir. Eğer ek iş olarak yapmak istiyorsanız, size uygun olup olmadığını bilmeniz gerekir. 
 

Bu çerçevede zaman ayırıp ayıramayacağınız, disiplininiz, motivasyonunuz büyük bir önem göstermektedir. Eğer kendinize güveniyorsanız ve iş sözleşmenizde önleyen bir madde yoksa, e ticaret sitesi açmak mümkündür. Satışlarınızı arttırmak için bazı konuları da bilirseniz, ilk aylar daha fazla satabilirsiniz. 
 

Zaman

Bir e-ticaret sitesinin açılması oldukça kolaydır. Firma açtıktan, altyapı belirledikten, tasarımı yaptıktan ve sanal pos & kargo işlemlerini tamamladıktan sonra satışlar yapılabilir. Ancak bunun için her gün zaman ayırmanız gerekir. Zira,

  1. Müşterilerin siparişlerini kargoya vermeniz,
  2. Teknik hata olduğunda en kısa sürede çözmeniz,
  3. Müşterilerin sorularını cevaplamanız,
  4. Stokları takip ederek yenilemeniz,
  5. Günlük raporlara bakarak bir strateji belirlemeniz gerekir.
     

Bu nedenle e ticaret sitesi açmak istiyorsanız, her gün düzenli olarak zaman ayırmanız gerekir. Bu birkaç saat değil daha fazla zaman alır. Ayrıca bu işlemleri günün sonunda değil herhangi bir saatinde yapmanız gerekebilir. Bunun en basit örneği, siparişleri kargo firmasının açık olduğu saatlerde teslim etmektir. 
 

Satılacak Ürün 

Ek iş olarak e ticaret yapmak istiyorsanız, e ticaret sitesi kurmak öncesinde satacağınız ürünün piyasasını da incelemeniz gerekir. Çünkü bu durum ne kadar zaman ayıracağınızı ilgilendirir. Eğer satmak istediğiniz ürünün benzeri çok sayıdaysa rakipleriniz çok fazla olacaktır.
 

Bu da her gün daha fazla zaman ayırmanızı, sitenizle ilgilenmenizi gerektirir. Ancak rakipleriniz daha azsa yükünüz biraz da olsun hafifleyebilir. Dolayısıyla kendi ürünlerinizi satmayacaksanız, doğru bir ürün seçmek de önemlidir. 
 

İş Disiplini 

Bir işte çalışırken aynı amanda e ticaret sitesi açmak mümkün mü diyorsanız, bu aynı zamanda iki iş yapacağınızı gösterir. Bu durum her gün aslında daha fazla çalışacağınızı, günlerinizin oldukça hareketli olacağına işaret eder.
 

Buna uyum göstermek için sosyal yaşantınızdan ödün vermeniz gerekir. Zaman zaman daha az uykuya katlanmanız da gerekebilir. Bu durum beraberinde çevrenizle ilişkilerin bozulmasına, ruh sağlığınızın bozulmasına yol açabilir. 
 

Dolayısıyla bunları kaldırabilecek bir iş disiplininiz kesinlikle olmalıdır. Eğer buna uyum sağlayamayacağınızı düşünüyorsanız, e ticarete başlamak size göre değildir.

 

Motivasyon 

Bir işte çalışırken e ticaret sitesi kurmak ve yönetmek en başta çok kolay görülür. Ancak gerçeği böyle değildir. Çünkü güncel olarak internette yüzlerce e-ticaret sitesi, binlerce online pazaryeri hesabı yer almaktadır. 
 

Bu durum ilk aylarınızda çok çaba harcamanıza rağmen, elde ettiğiniz gelirin yüksek olmamasıyla sonuçlanır. Eğer sabrederseniz sürecin sonucunda başarılı olabilir, yüksek kazançlar sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla yeterli motivasyonun olup olmadığı çok önemlidir.
 

Eğer kendinizi objektif olarak motivasyon konusunda değerlendirmezseniz, yatırımlarınızı yaptıktan sonra sitenizi kapatma kararı almanız muhtemeldir. 
 

Bir İşte Çalışanlar E-Ticaret Yapabilir Mi? 

Eğer işçiyseniz ve sözleşmeniz buna dair bir engel oluşturmuyorsa şirket açabilir, e ticaret dünyasına dahil olabilirsiniz. Bu zannedilenin aksine oldukça kolaydır ve fazla efor sarf etmeden geçer.
 

Ancak bu durum sitenizin ilk kurulduğu anda binlerce lira kazanç getireceğini göstermez. İlk zamanlarda hiç satmamanız ya da çok yetersiz seviyelerde olması muhtemeldir. Ancak bu süreçte sabırlı olursanız sürekli yukarıya tırmanabilir, kazançlarınızı da böylece yükseltebilirsiniz.
 

Dolayısıyla sabrınız, motivasyonunuz ve disiplinliniz bu konuda oldukça önemlidir. Eğer kendinize tamamen güveniyorsanız, müşterileri arttırma yöntemlerini bilmek de tavsiye edilir. Böylece tanınırlığınızı daha kısa sürede arttırabilirsiniz.
 

Eğer markanızın bir sosyal medya hesabını açarsanız, buradan sosyal medya kullanıcılara hitap edebilirsiniz. Onlara kendinizi ve ürünlerinizi tanıtabilir, böylece sitenize trafik çekerek alışveriş yapmalarına yardımcı olabilirsiniz. E ticaret sitesi kurmak ardından satışlarınız böylece yüksek seviyelerde olabilir.
 

Bunun dışında Google AdWords ve sosyal medya reklamlarından da yararlanırsanız, insanlara sitenizi ve ürünleriniz gösterebilirsiniz. Bu sayede insanlar sizi tanımaya başlayacağı için satışlarınızı da arttırabilirsiniz.