Bir zam da benzine!

Benzine 11 kuruş zam yapıldı. Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak 11 kuruşluk zam ile 95 oktan kurşunsuz benzinin litresi 4,92 lira seviyesine yükselecek.

Bir zam da benzine!
22 Ağustos 2013 Perşembe 16:39 tarihinde eklendi.
Sektör otoritesi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)'nun bayi ve dağıtım payları üzerinden şirketlere yaptırdığı indirim kısa sürede amorti edildi. Kurumun ikazı üzerine 10 gün kadar önce motorinde 4-6 kuruş arasında düşen fiyatlar önceki gün yapılan 8 kuruşluk zamla eski seviyesinin de üzerine çıkmıştı. Aynı şekilde benzinde de söz konusu zam anda benzinin litresinde fiyatlar 2-4 lira arasında geri çekilmişti.
 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), bir süre önce yüksek vergiler yerine bayi ve dağıtım paylarını Akdeniz Çanağı ülkeleriyle kıyaslayarak şirketlerden akaryakıt fiyatlarında indirim istemişti. Ancak şirketlerin pompaya yansıttığı küçük indirimler aradan bir hafta-10 gün geçmeden geçerliliğini yitirdi. EPDK'nın talebi sonrası 8 Ağustos'ta fiyatı 4-6 kuruş indirilen motorine dün 8 kuruş zam geldi. Zammın gerekçesi artan dolar kuru ve petrol fiyatları oldu. Daha önce fiyatı 2-4 kuruş düşen benzinde de bu geceden itibaren 11 kuruş zam yapılacağı öğrenildi.