Bitcoin Fiyatı Nelerden Etkilenmektedir? Bitcoin’de (BTC) Son Durum

Bugünkü yazımızda Bitcoin hakkında merak edilen her konunun cevabını ayrıntılı bir şekilde bulabilirsiniz. Bitcoin nedir sorusundan güncel Bitcoin fiyatı ve Bitcoin fiyat grafiğine kadar tüm sorularınızı cevaplayacağız.

Bitcoin Fiyatı Nelerden Etkilenmektedir? Bitcoinde (BTC) Son Durum
12 Mayıs 2021 Çarşamba 10:50 tarihinde eklendi.

Bugünkü yazımızda Bitcoin hakkında merak edilen her konunun cevabını ayrıntılı bir şekilde bulabilirsiniz. Bitcoin nedir sorusundan güncel Bitcoin fiyatı ve Bitcoin fiyat grafiğine kadar tüm sorularınızı cevaplayacağız.

 

Takvimler 31 Ekim 2008i gösteriyordu. O gün, Bitcoinin (BTC) mucidi Satoshi Nakamoto isimli bir kişi veya grup, blockchain teknolojisinin ilk ürününü tanıtan Bitcoin: Eşlerarası Elektronik Nakit Sistemi başlıklı teknik belgeyi (whitepaper) yayınladı.

 

1 Bitcoin (BTC) Ne Kadar?

 

Şu anda güncel kripto para piyasası verilerine göre Bitcoin 59 bin dolar bandında işlem görüyor. Bitcoin fiyatına dair haberler ve gelişmeler nedeniyle BTC anlık bir şekilde artıp azalabiliyor. Bu nedenle kripto para piyasasında haber takibi büyük önem arz ediyor.

 

Bitcoin Nedir?

 

Bitcoin nedir sorusu, son günlerde hepimizin cevabını aradığı bir sorudur. Kısacası Bitcoin, blockchain teknolojisi üzerinde herhangi bir merkezi otorite tarafından kontrol edilemeyen bir para birimidir. Bitcoinin itibari para birimlerinden farkı, merkez bankaları para arzını istedikleri gibi ayarlayabilirken, Bitcoinde ise toplam arz ve arzın nasıl sağlanacağı bilgisayar kodları tarafından belirlenmiştir. Bu yüzden Bitcoin arzı kimse tarafından değiştirilemez.

 

Bitcoin Nasıl Çıkarılır?

 

Bitcoin, birçok kripto para gibi madencilik aktiviteleriyle çıkarılır. İlk olarak madencilere karmaşık bir matematiksel problem verilir. Tüm madenciler haberdar olduktan sonra problemi çözmek için aynı anda harekete geçer. Sonrasında hesaplama gücü devreye girer ve hesaplama gücü en yüksek olan cihaz ödülü kazanır. İlk olarak Bitcoin çıkarıldığı zaman blok başına ödül 50 BTC iken, zaman içinde ödül blok başına 6.25 BTCye düştü ve her bir yarılamada %50 azalır.

 

Bitcoin Neden Değerlidir?

 

Bitcoinin değerini kullanımı, arzda dolaşan miktarı, kurumların kabul etmesi ve diğer gelişmeleri katarak değerini hesaplayabiliriz. Ama temel analiz yöntemleri ise Bitcoinin değerini tam olarak anlatamaz. İlk olarak merkez bankaları para arzında istediği oynamayı yapabilirler ve enflasyonel bir trend izlerler. Ama Bitcoin ve çoğu kripto paraya baktığımız zaman sınırlı arza sahip olmaları, merkez bankası para birimlerine karşı değer kazanmaları için iyi bir nedendir. Ayrıca Bitcoinin blockchain teknolojisinin ilk ürünü olmasından dolayı sahip olduğu network etkisi ve bunun sonucu olarak blockchain ekosisteminde bir işaret olması birçok analist için Bitcoin trendi, blockchain ekosistemindeki gelişmeleri yansıtıyor.

 

Bitcoin Anonim Mi?

 

Birçok kişi, blockchain teknolojisinin tamamen anonimlik getirdiğine inanır ve yollayan kişilerin bulunamayacağına inanır. Ama Bitcoin ve diğer kripto paraların çoğunun anonim olduğunu söyleyemeyiz. Aksine Bitcoin gibi kripto paraların çoğunda isminiz gözükmez ama cüzdan adresleriniz gözüktüğü için yarı anonim olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bazı durumlarda yetkililer sizin cüzdanınızı kolayca takip edebilir ve gerektiği zaman duruma müdahil olabilirler.

 

Bitcoin Güvenli Mi?

 

2008 yılından beri aktif faaliyet gösteren Bitcoinin güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Bitcoin, hem blockchain altyapısı kullanarak hem de madencilik aktiviteleri sonucu eklenen bloklar ile beraber güvenliği daha da artmıştır. Özellikle giderek artan miktarda hesaplama gücü gerekliliği ve bunun daha da pahalılaşması sonucu saldırıya uğraması gittikçe zorlaşan bir yapıya döndüğünü söyleyebiliriz. Ayrıca hiçbir şekilde hack’lenmesi zorBitcoin blokzinciri, blockchain ağında güvenlik konusunda bize herhangi bir soru bırakmıyor.

 

Bitcoin Hakkında Az Bilinen Gerçekler

 

-Bitcoin, Satoshinin makalesinde geçmemektedir. Onun yerine Nakamoto, ödeme sistemini herkese anlattı. Yani Nakamoto kripto parayı değil, tasarladığı ödeme sistemini anlatıyordu.

 

-Birçok kişi Bitcoinin transfer edildiğine inanır. Ancak tüm kayıtlar defterde tutulduğu için herhangi bir transferden bahsedemeyiz. Onun yerine Bitcoinin sahiplik hakkı transfer edilebilir çünkü Bitcoin hiçbir şekilde hareket etmez ve transfer edilemez.

 

-Birçok teori Satoshi Nakamotoyu bulmak için türetildi, resimler çıkarıldı ama hala bulunamadı. Yani Satoshi Nakamoto diye internette yazdığınız kişiler Satoshiyi temsil etmiyor.

 

-Normalde Bitcoinin toplam arzının 21 milyon olduğunu söyledik. Ama her 4 yılda bir yarılanma olduğu için arz 2140da duracağı tahmin ediliyor. Bu da aslında 21 milyon BTCnin olmayacağını, ama toplam arzın bize bahsedilen miktara çok yakın olacağını gösteriyor.

 

-Normalde toplam Bitcoin arzı 21 milyona çok yakın olabilir ama insanlar Bitcoinlerini farklı nedenlerden dolayı kaybedenlerle beraber toplam arz giderek azalır. Bu da Bitcoini daha da değerli hale getirir.

 

-Bitcoindeki ilk mesaj olan “Şansölye Bankalar için ikinci kurtarma planının eşiğinde”, hem Bitcoin blockchainin 3 Ocak 2009da üretime geçtiğine, hem de klasik finans sistemine eleştiri olarak görülüyor.

 

-İnternetsiz Bitcoin transferi gerçekleştirebilirsiniz. Bunu denemek amacıyla iki telsiz operatörü, 2019da Kanadadan ABDye sadece radyo sinyalleri ile Bitcoin transferi gerçekleştirdi.

 

-En değerli Bitcoin transferi 16 Kasım 2011de 550.000 BTC olarak gerçekleştirildi ve 11 farklı adresten eşit miktarda gelen BTCler, tarihin en büyük transferi oldu.

 

Bitcoin Nasıl Alınır?

 

Bitcoin almak için kripto para borsalarında hesap açmanız gerekir. Ve bu borsalar sizden kimliğinizi doğrulamanızı ister. Kimliğinizi doğruladıktan sonra ise işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bitcoin almak istediğiniz zaman 1 BTC almak zorunda değilsiniz. Aksine 1 satoshilik BTC alımı da gerçekleştirebilirsiniz. Ama tabi ki borsalar alım limiti için en az belli bir miktar BTC almanızı isteyebilirler.


Türk Lirası ile BTC alacaksanız Paribu, BTCTürk ve Binance gibi platformları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Bitcoin Nasıl Kazanılır?

 

Bitcoin kazanmak için üç farklı yol vardır. Bunlar kazanmak, üretmek ve ticaretini yapmaktır.

 

Bitcoin kazanmak için maaşınızı veya işlem ücretinizi Bitcoin ile tahsis etmeniz gerekir. İkinci yol olan üretmek ise, madencilik tesisi kurduktan sonra üretim aktivitelerine başlayarak mümkün olmaktadır. Son yöntem olan ticaret ise borsada hesabınızı açıp elinizdeki BTCleri artırmak amacıyla alım satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bitcoinin Dip ve Tepe Fiyatları

 

2010 En Düşük Bitcoin Fiyatı: 0.01 ABD Doları

2010 En Yüksek Bitcoin Fiyatı: 0,49 ABD Doları

2011 En Düşük Bitcoin Fiyatı: 0,29 ABD Doları

2011 En Yüksek Bitcoin Fiyatı: 35 ABD Doları

2012 En Düşük Bitcoin Fiyatı: 4,33 ABD Doları

2012 En Yüksek Bitcoin Fiyatı: 15,4 ABD Doları

2013 En Düşük Bitcoin Fiyatı: 13,4 ABD Doları

2013 En Yüksek Bitcoin Fiyatı: 1.151 ABD Doları

2014 En Düşük Bitcoin Fiyatı: 293,67 ABD Doları

2014 En Yüksek Bitcoin Fiyatı: 934,21 ABD Doları

2015 En Düşük Bitcoin Fiyatı: 176,50 ABD Doları

2015 En Yüksek Bitcoin Fiyatı: 461,16 ABD Doları

2016 En Düşük Bitcoin Fiyatı: 368,37 ABD Doları

2016 En Yüksek Bitcoin Fiyatı: 967,48 ABD Doları

2017 En Düşük Bitcoin Fiyatı: 785,22 ABD Doları

2017 En Yüksek Bitcoin Fiyatı: 19.498,68 ABD Doları

2018 En Düşük Bitcoin Fiyatı: 3.225,30 ABD Doları

2018 En Yüksek Bitcoin Fiyatı: 17.319,19 ABD Doları

2019 En Düşük Bitcoin Fiyatı: 3.403,96 ABD Doları

2019 En Yüksek Bitcoin Fiyatı: 12.686,39 ABD Doları

2020 En Düşük Bitcoin Fiyatı: 4.830,21 ABD Doları

2020 En Yüksek Bitcoin Fiyatı: 18.500,57 ABD Doları

2021 En Yüksek Bitcoin Fiyatı: 28.908.83 ABD Doları*

2021 En Düşük Bitcoin Fiyatı: 61.711.87 ABD Doları*

2021 yılı bitmediği için tepe ve dip fiyatları değişiklik gösterebilir.

 

Bitcoin Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

 

Bitcoin hesabı açmak, sizin bir nevi Bitcoin cüzdanı oluşturmak anlamına gelir. Bu sayede kripto para alımlarınızı hızla gerçekleştirebilirsiniz. En kolay yöntemi olan borsalara üye olmada, alım satım için kolaylıkla erişebilirsiniz.

 

Ama borsalarda hesap açmanız BTC tutmak için tek bir seçenek değildir. Aksine internet veya mobil uygulamalar üzerinden mobil cüzdanlar açabilirsiniz. Ama eğer güvenlik konusunu düşünüyorsanız soğuk cüzdanlar aracılığıyla BTClerinizi tutabilirsiniz.