BM önünde Hocalı protestosu

Hocalı katliamı, Birleşmiş Milletler (BM) ve Ermenistan'ın New York Temsilcilği'nin önünde protesto edildi.

BM önünde Hocalı protestosu
27 Şubat 2013 Çarşamba 09:02 tarihinde eklendi.

 

Katliamın yıldönümü, New York'ta BM merkez binasının karşısındaki Dag Hammorskjold Parkı'nda ve Ermenistan New York Temsilciliği önünüde düzenlenen protesto gösterisiyle anıldı. Ermenistan New York Temsilciliği'nin önünde başlayan protesto, BM binasının önünde devam etti. Temsilciliğin önünde toplanan Türk vatandaşlar, "Terörist Ermenistan", "Çocuk katili Ermenistan" şeklinde tempo tuttu. Daha sonra BM önüne giden Azeri ve Türk vatandaşlar, ellerinde Azerbaycan ve Türk bayraklarıyla Ermenistan'ı Hocalı katliamının yıldönümünde kınadı. Göstericiler, ellerinde ''Ermeniler Siz Soykırım Suçlususunuz'', ''Hocalı Trajedisi, 20. yüzyılda Ermenistan Tarafından İnsanlığa Karşı İşlenen En Kötü Suçlardan Biridir,'' ''Ermenistan Çocuk Katilidir'', ''Hocalı Kurbanları Sonsuza Dek Yaşayacak'', ''Azerbaycan Yukarı Karabağ'dan Çık'', ''BM kararlarına uyulsun'' yazılı pankartlar taşıdı.
 
Amerikan ve Azerbaycan milli marşlarının çalındığı gösteride konuşan Azerbaycan New York Cemiyeti Başkanı Ercan Yerdelenli, Ermeniler'in Azeri Türklerine karşı soykırım uyguladığını, kadın, çocuk, yaşlı demeden sivil halkı öldürdüğünü anlattı. BM'nin ve diğer uluslararası örgütlerin başka soykırımları tanıdığını, ama Hocalı soykırımı konusunda sessiz kaldığını ifade eden Ercan Yerdelenli, ''Bizim amacımız bu katliamı unutmadığımızı BM önünde haykırmak, BM'ye hatırlatmak. Bununla birlikte Hocalı soykırımı ile ilgli hazırladığım mektubu BM Genel Sekreteri Ban Ki- Mun'a verilmek üzere Azerbayan BM Temsilciliğine ilettim'' diye konuştu.
 
Mitinge katılan Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Ali Çınar da katılımcılara seslenerek TADF'nin mitinge destek verdiğini belirtti. Çınar, ''Azerbaycan ve Türkiye birdir, tüm milli davalarda hep beraber bu yola baş koyduk, o yüzden de Ermenistan'ın yaptığı Hocalı katliamını kınıyoruz. Tüm dünyanın bu konuda daha duyarlı olmasını bekliyoruz'' dedi.
 
New York'ta yaşayan Azeri asıllı Minavvar Vahabova, Ermenistan'ı destekleyen ülkelerin bulunduğunu belirterek ''Ülkelerin bu soykırımı tanımasını bekliyoruz. Bu bu konuda bize destek olan bütün Türkiye vatandaşlarına teşekkür ederiz" şeklinde konuştu.
 
26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yüzlerce Azeri sivil, Ermeniler tarafından toplu şekilde katledilmişti.

CİHAN