Bu canlıyı sakın öldürmeyin!

Bursa’nın Karacabey İlçesi’nde, yılan zannedilerek öldürülen ayaksız kertenkelelerin neslinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bildirildi.

Bu canlıyı sakın öldürmeyin!
09 Nisan 2013 Salı 09:10 tarihinde eklendi, 2.292 kez okundu.

 

Karacabeyli doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş, ayaksız kertenkele olarak da bilinen oluklu kertenkeleyi görüntüledi. Longoz ormanlarında görüntülediği oluklu kertenkelenin yılan zannedilerek öldürüldüğünü anlatan Tüydeş, bu yüzden sayılarının giderek azaldığını söyledi.
 
Alper Tüydeş, ayaksız kertenkelenin, köylüler tarafından da zehirli kör yılan olarak tanındığını ve bu yüzden görüldüklerinde öldürüldüklerini söyledi. Tüydeş, "Bu kertenkele türü, ayakları olmadığı ve sürünerek hareket ettiği için yılan zannediliyor. Ben de ilk gördüğümde yılan sanmıştım, ama sonra yaptığım araştırmalarda bunun tamamen zehirsiz bir tür olan oluklu kertenkele olduğunu öğrendim. Fotoğrafı gösterdiğim köylüler de bana bu canlının kör yılan olduğunu ve çok zehirli olduğu için gördükleri yerde öldürdüklerini söylemişti. Bu canlının zehirsiz olduğunu ve tabiatta nadir görüldüğünü, öldürülmemesi gerektiğini ifade ettim. Umarım sayıları giderek azalan bu türün nesli tehlike altına girmez" dedi.

DHA