Bu da güvercin borsası

Şanlıurfa'da, Kuşçular Kıraathanesi'nde bir araya gelen güvercin meraklıları, kendi aralarında ihale usulü ile güvercin satışı yapıyor.

Bu da güvercin borsası
18 Ağustos 2013 Pazar 17:36 tarihinde eklendi, 2.020 kez okundu.
 'Güvercin borsası' olarak adlandırılan, cinsi ve özelliğine göre fiyatların 2 bin liraya kadar yükseldiği pazarda, meraklıları beğendikleri kuşa sahip olabilmek için kıyasıya pazarlık yapıyor.
 
'Güvercin borsası' olarak adlandırılan ve kuş tellalının özelliklerini bağırdığı kuş satışına Şanlıurfa'nın yanı sıra diğer il ve ilçelerden de katılanlar oluyor. Evinde 10 yıldır güvercin besleyen kuşçu Müslüm Toprak, kuş ihalesini mümkün olduğu kadar kaçırmamaya çalıştığını söyledi. Toprak, "Haftanın belirli günlerinde bu kuşçu kahvesinde cins kuşların açık artırma ihalesi yapılıyor. Kuş sevdası Urfa'da oldukça yaygın bir alışkanlıktır. Kuşlar hayatımızın bir parçası oldu. Kuşlar fiyatına ve cinsine göre 30 liradan başlayıp 2 bin liraya kadar çıkabiliyor. Burada satılan her kuş için yüzde 10 pay ise kuşu satışını gerçekleştiren tellal hakkı olarak veriliyor" dedi. 
 
Kuş ihalesine katılan Güvercin Federasyonu Başkanı Mustafa Kale, "Şebap güvercinleri özelikle Urfa'ya mahsus olduğu için ve bu kültürel değerimizi Urfa'da yerinde gördük. Şanlıurfa şebap güvercinlerinin başkentlerinden birisi. Türkiye'nin dört bir yanından yüzlerce kişi katılım gösterdi. Urfa'da şebab güvercinlerine ev sahipliği yaptığı için teşekkür ederim" diye konuştu.

DHA