Bu iskelete rekor fiyat

Nadir bulunan T-Bataar türü dinozora ait iskelet, açık artırmada rekor fiyata alıcı buldu

Bu iskelete rekor fiyat
21 Mayıs 2012 Pazartesi 14:53 tarihinde eklendi, 1.302 kez okundu.

 

Nadir görülen Tyrannosaurus Bataar (T-Bataar) türü dinozora ait iskelet, ABD’de açık artırmada satıldı.

BBC’nin haberine göre New York’ta düzenlenen açık artırmada 7 metre yüksekliğindeki iskelet, adının açıklanmasını istemeyen bir alıcı tarafından 1 milyon dolara satın alındı.İskeletin açık artırmada satılması ise büyük bir tartışmaya yol açtı.
 
Moğolistan Devlet Başkanı Tsakhiagiin Elbegdorj, Gobi Çölü’nde bulunan fosilin ülke dışına yasa dışı yollardan çıkarıldığını ileri sürerek, mahkemeye başvuracaklarını söyledi.
 
Açık artırmayı düzenleyen Heritage müzayede evi ise iskeletin Moğolistan’dan tamamen yasal olarak çıkarıldığını ve uzun bir süre İngiltere’deki bir depoda saklandığını iddia etti.
 
Açık artırmada satılan iskeletin, şimdiye kadar bulunan en iyi korunmuş Tyrannosaurus Bataar fosili olduğu sanılıyor.
 
Heritage Müzayede Evi’nin Tabiat Tarihi Bölümü Müdürü David Herskowitz, etobur dinozor fosillerinin çok nadir bulunduğunu, bu nedenle yüksek fiyata alıcı bulduğunu söyledi.
 
1997 yılında da "Sue" adı verilen bir T-Rex iskeleti, açık artırmada 8 milyon dolara satılmıştı.
 
T-Bataar, etobur Tyrannosaurus Rex’in (T-Rex) Asya’da yaşayan akrabalarından biri olarak tanınıyor.
 
T-Bataar, T-Rex’e oranla daha küçük bir bedene ve daha uzun ön kollara  sahipti.Jura Devrinin sonları (150 milyon yıl önce) ile Geç Kalkolitik Dönem sonu (65 milyon yıl önce) arasında yaşayan Tyrannosaurus, dünya üzerindeki en büyük etçildi.

Yaklaşık 7 metre boyunda ve 4-7 ton ağırlığındaki T-Rex, güçlü arka ayakları üzerinde yürüyor, dengesini büyük kuyruğu ile sağlıyordu. T-Rex, günümüzde en çok ilgi çeken dinozor türü olarak biliniyor.