"Bu kanunla iş yükü azalmaz"

Danıştay Başkanı Mustafa Birden,Danıştay ve Yargıtay'ın üye sayısının artırılmasına ilişkin kanunu değelendirdi

Bu kanunla iş yükü azalmaz
14 Şubat 2011 Pazartesi 12:13 tarihinde eklendi.

 

Danıştay Başkanı Mustafa Birden, “Danıştay ve Yargıtay'ın üye sayısının artırılmasına ilişkin kanun ile Danıştay'ın iş yükü azalmaz. Danıştay için zaman aşımı olayı zaten yok. Bundan sonra yapacağımız kanunu uygulamak. Kanunun uygulanmasıyla ilgili konuları görüşmek üzere Başkanlar Kurulu'nu toplayacağız” dedi.
 
Birden, makamında gazetecilerin soruları üzerine, söz konusu kanunun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandığını, “artık söyleyecek bir şey olmadığını” belirtti.
 
Kanun hazırlanırken gerekçenin “davaların zaman aşımına uğraması” olarak gösterildiğini ifade eden Birden, “Danıştay'da zaman aşımı olayı zaten yok. Açıldıktan sonra tamamlanmayan davamız yok” diye konuştu.
 
Danıştay'ın iş yükünün azaltılması amacıyla 8 Şubat 2010'da bir rapor hazırlayarak, Adalet Bakanlığı ve Başbakanlığa ilettiklerini anımsatan Birden, “Önerimiz dikkate alınsaydı, bir yıldır iş yükümüz zaten azalırdı. 30-40 bin dosyanın bize gelmesi önlenirdi. Bu kanunla Danıştay'ın iş yükü azalmaz” dedi.
 
Birden, tüm görüşlerini, önerilerini, uyarılarını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ilettiklerini ifade ederek, “Bundan sonra bizim yapacağımız kanunu uygulamak. Kanunun uygulanması ile konuları görüşmek üzere bugün Başkanlar Kurulunu toplayacağız” diye konuştu.