Bu yüzün sahibi belli oldu

Time dergisinin okuyucuları 2011'de yılın kişisi olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı seçmiş ancak Time editörleri yılın kişisi olarak "Protestocuları" uygun görmüştü.

Bu yüzün sahibi belli oldu
19 Aralık 2011 Pazartesi 16:07 tarihinde eklendi.

 

Time'ın kapağında kullandığı "protestocu"nun da kimliği belli oldu.
 
Time editörlerinin Arap Baharı'yla birlikte tüm dünyaya yayılan protestocuları "Time 2011 Yılın Adamı" olarak seçmesinin ardından, kapak için görsel yönetmen Shepard Fairey harekete geçti.
 
Sanatçı Shepard Fairey Arap Baharı'ndan Wall Street'i İşgal Et'e kadar dünyadaki tüm protestocuları temsil edebilecek bir fotoğrafın peşine düştü. "Los Angeles'ı İşgal Et" gösterilerine katılan 25 yaşındaki Sarah Mason'ın eyleme katılırken polis tarafından tanınmamak için kendini kamufle etme biçimi LA Weekly dergisinden fotoğrafçı Ted Soqui'nin dikkatini çekmişti. Soqui'nin eylem sırasında çektiği fotoğraf LA Weekly'e kapak olmuştu. Sarah Mason başına örgülü sarı bir bere takmış, yüzünü ise mavi bir mendille örtmüştü. Mendilin üzerindeki "% 99" yazısıyla da eyleme katılma mesajını veriyordu.
 
ABD POLİSİ GÖZALTINA ALDI
 
Los Angeles'taki bu görüntüden sonra ortadan kaybolan Sarah Mason uzun süre ortalıkta görünmedi. 25 yaşındaki genç kız bir daha 17 Kasım'da Amerikan bankası Bank of America'nın protesto edilmesinde ortaya çıktı. Bu eylemden birgün sonra ABD polisi tarafıdan gözaltına alındı.
 
Sarah Mason'ın "Los Angeles'ı İşgal Et" eylemlerine katılmasının nedeni sadece macera değildi. Borçları yüzünden Northern Arizona Üniversitesi'ndeki eğitimine ara vermek zorunda kaldı.
 
MASON'IN FOTOĞRAFI İLHAM KAYNAĞI
 
Sanatçı Shepard Fairey, Sarah Mason'ın fotoğrafı üzerinde stüdyoda çalışarak, dünyadaki tüm protestocuları temsil eden ve Time kapak olan görüntüyü ortaya çıkardı.

NTV