Bugün güneş tutulması var

20 Mayıs Pazar günü Ay bir kez daha Dünya ile Güneş arasından geçecek. Tam güneş tutulması bazı ülkelerden izlenebilecek.

Bugün güneş tutulması var
20 Mayıs 2012 Pazar 10:37 tarihinde eklendi, 3.722 kez okundu.

 

Güneş tutulması, Ay'ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve Güneş'i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda oluşuyor.
 
Ay’ın Güneş’e oranla çok daha küçük olmasından dolayı tam tutulmanın dünyanın her tarafından görünmesi imkânsız.
 
Nereden izlenecek?
Tam güneş tutulması en iyi Tokyo; Alaska’daki Aleutian Adaları ve Amerika'nın güneybatı eyaletlerinden izlenebilecek. Kısmi güneş tutulması ise birçok yerden izlenebilecek.
 
Tutulmanın parçalı evresi Türkiye saati ile 23:56'da başlayacak. Halkalı tutulma, Ay'ın gölgesinin Türkiye saati ile 01:07'de Çin'in güney bölgesine düşmesiyle başlayacak. Doğuya doğru hareket eden gölge yaklaşık 3 saat 33 dakika sonra, 04:39'da Dünya'yı terk edecek. Saat 02:52'de Ay'ın gölgesi Büyük Okyanus üzerindeyken en uzun tutulma süresi ve en büyük örtülme gerçekleşecek. Burada halkalı tutulma 5 dakika 46 saniye sürerken, örtülme yüzde 94 ile en büyük değerine ulaşacak. Tutulma 05:49'da parçalı tutulmanın sona ermesiyle bitmiş olacak.
 
Güneş tutulması ne zaman olacak?
Tutulma Amerika’nın batısında saat 18:30'da başlıyacak. Daha sonra Amerika’nın batından doğuya geçecek. Nasa güneş tutulması web sayfasından yaşadığınız bölgenin tam saatlerini bulabilirsiniz.
 
Güvenli bir şekilde tutulmayı nasıl izlerim?
Uzmanlar güneş tutulmasının çıplak gözle izlenmemesi uyarısında bulunuyor. Güneş tutulmalarını izleyebilmek için özel gözlükler ya da iğne deliği projektörü kullanılması öneriliyor.