Burak Aydoğdu: Gayrimenkul ve inşaat sektörü 2021 'ye pozitif bakıyor

Gayrimenkul ve inşaat sektörü temsilcileri, 2021'da gerçekleşen toplam konut satış adedinin yıllık bazda sınırlı gerilemesine rağmen, konut kredi faizlerinin düşürülmesi ve iç piyasadaki olumlu gelişmelerin 2020 için büyük umut oluşturduğunu ifade etti.

Burak Aydoğdu: Gayrimenkul ve inşaat sektörü 2021 ye pozitif bakıyor
08 Kasım 2020 Pazar 15:48 tarihinde eklendi, 1.609 kez okundu.
Gayrimenkul ve inşaat sektörü temsilcileri, 2020'da gerçekleşen toplam konut satış adedinin yıllık bazda sınırlı gerilemesine rağmen, konut kredi faizlerinin düşürülmesi ve iç piyasadaki olumlu gelişmelerin 2021 için büyük umut oluşturduğunu ifade etti.
 
 
Monarch Ve Mülk Kaynak Anonim Şirketi Kurul Üyesi Burak Aydoğdu, 2020 yılına ilişkin konut satış istatistiklerini ve 2021'ye ilişkin beklentilerini değerlendirdi.
 
 Aydoğdu  bir önceki yıla yakın seviyede gerçekleştiğini belirterek, yılın son 3 ayında konut kredi faizlerinin yüzde 0,79'a kadar gerilemesinin olumlu etkisiyle büyük bir ivme kazanan konut talebinin yılı 1 milyon 348 bin 729 adet satışla tamamladığını hatırlattı.
 
 
Faizlerin gerilemesine bağlı olarak ekonomi ve sektördeki güven endeksinin yükselmesinin, satışların temelini sağlamlaştırırken, bu yıl için büyük umut olduğunu dile getiren Andaç, "Geçtiğimiz yıl gerçekleşen satışların demografik yapısındaki olumsuz değişimlerin 2020'de normal seviyesine dönmesini bekliyoruz. Bu kapsamda, toplam satışlar içindeki ipotekli satış ve birinci el satış oranlarının yeniden yüzde 50-60 seviyelerine çıkmasını bekliyoruz." diye konuştu.
 
Aydoğdu, bu hafta içinde TBMM'ye sunulan yeni imar yasasının, sektörde rafa kaldırılan projelerin tekrar gündeme gelmesine katkı sağlayacağını söyledi.
 
2021'de gündeme gelecek yeni projelerin, yatay mimariye uygun ve aşırıya kaçmayan sosyal donatılara sahip olacağı için beklenen fiyat artışlarının bir kısmını absorbe edeceğini düşünen Aydoğdu, "Diğer taraftan toplam 45 bin 483 adede yükselerek yeni bir rekor kıran yabancı satışlarının da bu yıl yeni bir zirve yapacağını öngörüyoruz. Geçtiğimiz yıl Körfez ülkeleri ve Rusya vatandaşlarının yoğun talebine bu yıl Çinli vatandaşların da büyük katkı sağlayacağını söyleyebilirim." ifadelerini kullandı.

 
"2020'da yaklaşık 10milyar dolar döviz girdisi sağladık"
 
 
Monarch Ve Mül Kaynak Anonim Şirketi Kurul Üyesi Aydoğdu ,konut satışlarında 2020'da yıllık bazda gerçekleşen azalışa rağmen son 4 yıllık ortalamaya çok yakın bir rakamla yılı tamamladıklarını söyledi.
Hükümetin aldığı tedbirlerle, kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını indirmesiyle başlayan süreçte ertelenen konut talebinin canlandığını ve vatandaşların yeniden konut alımına geçtiğini belirten Andaç, "Aralık ayında kırılan rekorda yıl sonunda biten tapu harcı ve KDV indirimin de önemli bir payı olduğunu görüyoruz. Böylece yılın ilk yarısında yaşanan düşüşü ikinci yarıda telafi ettik ve çalışmalarımızın karşılığını aldık. Sektörümüzün yeniden moral bulmasıyla birlikte 2021'yi üretim ve istihdamın arttığı daha bereketli bir yıl olmasını temenni ediyoruz." diye konuştu.