Bursapor-Beşiktaş maçı iptal edildi

Spor Toto Süper Lig'de bu akşam oynanması gereken Bursaspor-Beşiktaş karşılaşması öncesi çıkan olaylar nedeniyle maç iptal edildi.

Bursapor-Beşiktaş maçı iptal edildi
07 Mayıs 2011 Cumartesi 18:42 tarihinde eklendi, 5.088 kez okundu.

 

Spor Toto Süper Lig'de bu akşam saat 20.00'de başlaması gereken Bursaspor-Beşiktaş karşılaşması, çıkan olaylar nedeniyle iptal edildi. 
     
TFF Başkanvekili Lutfi Arıboğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bursa Atatürk Stadı çevresinde çıkan olaylar üzerine valilik, emniyet birimleri, maçın gözlemcileri, hakemleri ve diğer sorumlularla yaptıkları görüşmelerden sonra TFF Yönetim Kurulu olarak, "güvenli bir şekilde oynanamayacağı" gerekçesiyle Bursaspor-Beşiktaş maçının iptaline karar verdiklerini bildirdi. 
     
Arıboğan, sözlerini şöyle sürdürdü: 
   
 "Çünkü, Beşiktaş maçın oynanacağı stada dahi giremedi. Daha önce taahhüt edilmesine rağmen, Beşiktaş taraftarları maça gelemedi. Büyük olaylar çıktı. Bu yüzden TFF Yönetim Kurulu olarak güvenli bir şekilde oynanamayacağı gerekçesiyle maçı iptal ettik. Bu maçla ilgili son kararı TFF Yönetim Kurulu verecektir." 
     
-ERTELEME DEĞİL, İPTAL- 
     
Futbol Federasyonunun Hukuk İşlerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Egemenoğlu, LigTV'ye yaptığı açıklamada, maçın iptaline ilişkin kararın Bursa Valiliği, emniyet müdürlüğü, maç temsilcisi ve hakemlerle yapılan bilgi akışı sonrası alındığını söyledi. 
   
"Bütün bu gördüklerimizden sonra müsabaka talimatı uyarınca maç güvenliğiyle ilgili olaylar ve seyirci olayları nedeniyle müsabaka talimatının verdiği yetkiyle bu maçın oynanmamasına karar verdik" diyen Egemenoğlu, şunları kaydetti: 
   
 "Bu karar tehir, erteleme değildir. Bu karar maçın oynanmaması yönündeki bir karardır. Müsabaka talimatı gereğince Yönetim kurulumuz maçın akıbetiyle ilgili ivedi olarak toplanarak bir karar verecektir. Yönetim kurulumuzun aldığı karar doğrultusunda da hem açıklama, hem de gerekenler yapılacaktır. Kararı alan merci maçın hakemi değil, futbol federasyonu yönetim kuruludur. Bu karar erteleme değildir. Maçın oynanmaması yönünde verilmiş bir tedbir kararıdır." 
     
"TÜRKİYE'YE YAKIŞMAYAN MANZARALAR" 
     
Beşiktaş Kulübü Asbaşkanı ve Futbol Komitesi Başkanı Serdar Adalı, "Bırakın Bursa'ya, Türkiye'ye yakışmayan manzaralar" dedi.
   
 Adalı, Türkiye Futbol Federasyonu'nun iptal kararının ardından Beşiktaş kafilesinin, konakladığı Holiday Inn Otel'den ayrılması sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, olayları tasvip etmediklerini belirtti. 
     
Adalı, "Uzücü bir durum, Türkiye futboluna yakışmıyor. Bırakın Bursa'ya, Türkiye'ye yakışmayan manzaralar" diye konuştu. 
     
Daha sonra Beşiktaş kafilesi, otel önünden geniş güvenlik önlemleri altında ayrıldı. Kafileyi Bursaspor Genel Müdürü Osman Nuri Biçer ile yöneticiler Recep Bölükbaşı, İlhan Uslu ve Selçuk Eren uğurladı. 
     
Yöneticiler de Beşiktaşlılara olaylar nedeniyle üzüntülü olduklarını belirttiler. 
     
Kafileye, çevik kuvvet minibüsü ile 3 polis otosu eşlik etti.