Bütçe görüşmelerinde Türk-Kürt tartışması

Meclis'te Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde Türk-Kürt tartışması yaşandı.

Bütçe görüşmelerinde Türk-Kürt tartışması
16 Kasım 2013 Cumartesi 00:04 tarihinde eklendi.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'a "Öğrencileri de Türk, Kürt, Laz diye ayırıyor musunuz?" diye sordu.

Bakan Kılıç da "Kürdüm diyen insan varsa Kürt vardır saygıdeğer milletvekilim, Arabım diyen varsa Arap vardır. Bunu inkar etmek benim vazifem değil ama Kürt olmak bir nakise değildir; Türk olmak da benim gibi sizin gibi Türk olan için vesileyi iftihardır." karşılığını verdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı bütçeleri görüşülmeye başlandı.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 1071 Malazgirt Zaferi'nden bahsederken; Türk'ün, Kürdün Arap'ın ayrılmamak üzere kaderinin birleştiği yer olduğunu söyledi. MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, "Öğrencileri de Türk, Kürt, Laz diye ayırıyor musunuz sayın bakan? Niye ayırma gereksinimi duyuyorsunuz ki, gerek var mı?" diye sordu.

"KÜRDÜM DİYEN İNSAN VARSA KÜRT VARDIR"

Bunun üzerine gülümseyen Bakan Kılıç, "1071 kaderimiz bir. Kürdüm diyen insan varsa Kürt vardır saygıdeğer milletvekilim, Arabım diyen varsa Arap vardır. Bunu inkar etmek benim vazifem değil ama Kürt olmak bir nakise değildir; Türk olmak da benim gibi sizin gibi Türk olan için vesileyi iftihardır. Milletin tanımına ayrıca gireriz." dedi.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, "Hem tek milletim diyeceksin, hem 36'ya böleceksin" diyerek tepki gösterdi. Bunun üzerine Bakan Kılıç, "Mühim olan şudur; Türk'ün de Kürdün de Arabın da Gürcünün de Arnavutun da yaşadığı bir coğrafyada tek vatan, tek devlet, tek bayrak, tek millet diyebilmektir. Bunu diyebilmektir. Mesele budur." karşılığını verdi.

"Etnisiteye zorluyorsunuz. Irk ile etnisiteyi, milleti karıştırıyorsunuz ve hata yapıyorsunuz. Ecdat dediğiniz kimdir?" diye soran Erkan Akçay'a, "Hiç Çanakkale'ye gittiniz mi, Çanakkale'de yazan mezar taşlarına baktınız mı?" dedi.

Mezar taşlarından illerin adını tek tek sayan ve bunlara göre ecdatın hangisinin olduğunu soran Bakan Kılıç, "Kendime de aynı soruyu soruyorum. O mezar taşlarında doğum yeri ne yazarsa yazsın tamamı benim ecdadımdır. Tamamı ay yıldızlı bayrağa rengini veren kahramanlardır... Bana göre budur, mesele bitmiştir." ifadelerini kullandı.

"MİLLETİN ADI TÜRK MİLLETİ, RAHATLADINIZ MI?"

Tartışmalar devam edince Kılıç, "Milletin adı Türk milletidir. Rahatladınız mı? Problem yok." MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal ise "Biz rahatladık da siz rahatladınız mı?" diye sordu. Bakan Kılıç, "Ben her zaman rahatım. hiç problem yok." cevabını verdi.

Günal, "Zorla söylediniz de sayın bakanım, onun için diyorum" deyince Bakan Kılıç, "Niye zorlanayım, bayrak Türk bayrağı, ne var bunda. Ama Kürdü, Arapı, Arnavut'u inkar ederek varabileceğimiz bir yer yok. Benim söylemek istediğim isteğim o. Başkasıyla olan meselenizi benle tartışıyorsunuz." karşılığını verdi.

Söze giren BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, MHP'li milletvekillerine dönerek, "Eşit değiliz kardeşim, eşit olsak herkes Türktür demezdiniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 76 milyon eşittir, bitti. Yurttaşlık hukuku budur." ifadelerini kullandı.

Kılıç, "Allah'ın eşit yarattığını eşitsizleştirmek, hiçbirimizin hakkı değil. Ben öyle bakıyorum. Yaratılıştan eşit olanların uygulamalarda ayrıştırılması hiçbirimizin hakkı değil." dedi. Kaplan ise "Eşit yurttaşlığı bu ülkede hayata geçireceğiz." şeklinde konuştu.


CİHAN