Büyükanıt CD'sinden çıkan aile dramı

Hurşit Tolon’da ele geçirildiği ileri sürülen CD’deki ayrıntılardan bir aile dramı çıktı. İddialara göre CD’de, Yaşar Büyükanıt'ın üvey ağabeyinin yurda terk edildiği, alkol ve şiddet yüzünden eşi tarafından öldürüldüğü anlatılıyor.

Büyükanıt CDsinden çıkan aile dramı
26 Temmuz 2012 Perşembe 10:30 tarihinde eklendi, 1.174 kez okundu.

 

Habertürk Gazetesi'nden Hilal Öztürk'ün haberine göre, CHP PM Üyesi Fikri Sağlar’ın o dönem yazdığı bir köşe yazısında Başbakan Erdoğan ile dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt arasında da gündeme geldiğini iddia ettiği CD’deki aile sırları iddiaya göre şöyle:

Büyükanıt’ın babası Sırrı Büyükanıt ilk eşinden olan büyük oğlu Mednan Büyükanıt’ı yurda terk etti ve Mednan’ı bir daha da hiç arayıp sormadı. Yine CD’de yer alan iddialara göre annesinin terk ettiği, babasının da sahip çıkmadığı Büyükanıt yetiştirme yurdunun müdürü tarafından askeri okula kaydettirildi. Mednan Büyükanıt, içkiye düşkünlüğü nedeniyle görev sırasında da evinde de şiddet uyguluyordu ve 1990 yılında eşi Ayşe Büyükanıt tarafından yine şiddet uyguladığı gerekçesiyle öldürüldü.
 
Tüm bu bilgiler Büyükanıt’ın tazminat davası açtığı Sağlar’ın savunma dilekçesinde yer aldı. Büyükanıt ve ailesiyle ilgili özel bilgilerin bulunduğu 8 klasör ve 14 dosyalık CD’yi inceleyen Sağlar savunma dilekçesini de bu çerçevede hazırladı.
 
“NEFES ALIŞINA KADAR TAKİP EDİLMİŞ”
 
Sağlar, Mednan Büyükanıt’la ilgili sırrı CD içeriğinden alıntılayarak dilekçesine de aktardı ve devamında şu değerlendirmeyi yaptı: “Tesadüfen ele geçirilen klasörler açıkça sayın davacıların tabiri caizse nefes alışlarına kadar takip edilip haklarında onlarca dosya düzenlendiğini göstermektedir. Bu klasör ve onlarca dosya bizim tesadüfen öğrenebildiğimiz ve bin bir güçlükle mahkemeye getirtilmesini ve içeriğini öğrenmenizi sağlayabildiğimiz bilgilerdir.”
 
Sağlar köşe yazısında da benzeri özel bilgilerin dosya halinde kendisine sunulduğunu ifade ettiğini hatırlatarak, amacının hakaret etmek değil, kamuoyunu bilgilendirmek olduğunu anlattı. Sağlar köşe yazısının yayınlanması sonrasında kamuoyunun merak ettiği konuların kısmen de olsa ortaya çıktığını belirtti. İki kez Yargıtay’dan dönen davada 3. kez karar bekleniyor.
 
CİNAYET DOSYASI CD'DE
 
CD’deki klasörlerde Mednan Büyükanıt’ın 1990 yılında öldürülmesinin ardından Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan cinayet dosyasında, duruşmada dinlenen tanıkların kimlikleri, çocuklarının özel hayatlarıyla ilgili bilgiler ve bu kişilerin eşlerinin ailelerine ilişkin yüz kızartıcı suçlar işledikleri yönünde bilgiler de yer alıyor.