Büyükekşi: Enerjimizi kısır çekişmelere harcıyoruz

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “gündem; Ar-Ge, inovasyon, yüksek katma değerli bir ekonomiye geçiş olması gerekirken, ne yazık ki biz enerjimizi kısa vadeli kısır çekişmelere harcıyoruz” dedi.

Büyükekşi: Enerjimizi kısır çekişmelere harcıyoruz
01 Şubat 2014 Cumartesi 17:10 tarihinde eklendi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin ocak ayı ihracat verileri TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından Gaziantep’te açıklandı. İhracat; bu yılın ocak ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,6 artarak 12 milyar 15 milyon dolara ulaştı. Büyükekşi, ocak ayında gerçekleşen 12 milyar 15 milyon dolarlık ihracatın Cumhuriyet tarihinin en yüksek ocak ayı ihracat rakamı olduğunu açıkladı. Ocak ayında en fazla ihracatı, 1 milyar 589 milyon dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörü yaptı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’in katıldığı toplantıda ihracat verilerini açıklayan Büyükekşi, Gaziantep ekonomisi ve ihracatını değerlendirerek başladığı konuşmasında, kenti “Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan ihracat kapısı, bölgesinin istihdam merkezi” olarak tanımladı. 2013’ü yavaş ve kademeli toparlanarak kapattığını anlatan Büyükekşi, “Özellikle gelişmiş ülkelerde bu yıl iyi bir büyüme performansı bekleniyor. Büyüme beklentilerine ve artan talebe bağlı olarak, dünya ticaretinde de artış bekleniyor. Mal ticaretinde değer bazında yüzde 4, miktar bazında ise yüzde 5 artış öngörülüyor. Umuyoruz ki geçici de olsa şu anda ülke gündemindeki negatif algılar sona erecek ve fırsatlarla dolu 2014 için, ekonomimize ve temel parametrelere odaklanmaya başlayacağız. Bizler dünyadaki bu olumlu beklentilerin ihracatımıza pozitif yansıyacağına inanıyoruz. Ve 2014 yılı ihracat hedefimiz olan 166,5 milyar doları yakalayacağımızı düşünüyoruz.” dedi.

KURDAKİ DALGALANMANIN NEDENİ FED KARARLARI

Gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının ekonomiler üzerindeki etkisinin bu yıl daha belirleyici olacağına işaret eden Büyükekşi, ABD Merkez Bankası FED’in çıkış planıyla birlikte daha değerli dolar, daha yüksek faiz oranları ve daha sıkı finansman koşulları oluştuğunu belirtti. Kurdaki bu dalgalanmalara neden olan etmenlerin başında FED kararları ve Merkez Bankası politikaları olduğunu ifade eden Büyükşi, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Merkez Bankası’nın bu kadar yüksek bir faiz artışı yapması başta KOBİ’ler olmak üzere tüm şirketlerin borçlanma maliyetlerini ciddi oranda artıracak. Büyümede ve istihdamda yavaşlama olabileceğinden endişe ediyoruz. Bu da bize gösteriyor ki, Merkez Bankası gelişen olaylar karşısında zamanında daha proaktif davranmalı. Bu noktada paniğe gerek olmadığına, Türk Lirası’nın değerini eninde sonunda bulacağına da inanıyoruz.”

Döviz kurunda ihracatçı için seviyeden ziyade, öngörülebilirlik ve rekabetçiliğin önem taşıdığını anlatan Büyükekşi, ihracatçıları risk algısını iyi yönetmeleri konusunda uyardı. Bu yıl cari açıkta düzelmeler beklediklerini kaydeden Büyükekşi, “Bu yıl büyümenin ağırlığı iç tüketimden ihracata kayacak. Biz bu noktada tüm sanayicilerimizi mutlaka ihracata yönelmeye davet ediyoruz. Bu yıl ihracat yapmayan firmalar da ihracat yapsın. Firmalarımız baş hedefleri arasına ihracatı alsın. Dünyayı ihracatla yeniden keşfedelim” açıklamasını yaptı.


Türkiye’nin özellikle son yıllarda büyük çabalarla elde ettiği kazanımların “Kaynağı belirsiz müdahalelerle kaybetmeyi hak etmediğini” ifade eden Büyükekşi, “Gündemimiz Ar-Ge, inovasyon, yüksek katma değerli bir ekonomiye geçiş olmalıyken, ne yazık ki biz enerjimizi kısa vadeli kısır çekişmelere harcıyoruz. Türkiye potansiyelinden hiç bir şey kaybetmedi. Türkiye hedeflerinin hiçbirisinden vazgeçmedi. İhracata dayalı; inovasyonla, tasarımla, markalaşmayla ve Ar-Ge’yle büyüyen yüksek katma değerli, inovasyon odaklı bir ekonomiye geçmek” diye açıkladı.

Türk firmalarının yurtdışında markalaşmaya hız vermesi, bunun için gerekirse şirket birleşme ve satın almalarına odaklanması gerektiğini anlatan Baüyükekşi, “TİM olarak bu aksiyonlara destek niteliğindeki önerileri devletimizin en üst kademelerine aktarmaya ve yeni yaklaşımlar geliştirmeye devam ediyoruz” dedi.


İHRACATINI EN FAZLA ARTIRAN İL SAKARYA OLDU

Büyükekşi, değerlendirmelerinin ardından Ocak ayı ihracat verilerini açıkladı. Büyükekşi’nin verdiği bilgiye göre; Ocak ayında mal ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,6 artışla 12 milyar 15 milyon dolar oldu. Bu rakam Cumhuriyet tarihinin en yüksek Ocak ayı ihracat rakamı olarak kaydedildi. Son 12 aylık ihracat ise yüzde 0,4 gerileyerek 152 milyar 401 milyon dolara indi. Ocak ayında en fazla ihracatı,1 milyar 589 milyon dolar ile Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü yaparken, otomotiv 1 milyar 587 milyon dolar ihracat ile ikinci sırada, kimyevi maddeler de 1 milyar 404 milyon dolar ihracat ile üçüncü sırada yer aldı. Ocak ayında en fazla ihracat artışını yüzde 64 ile tütün, yüzde 48 ile savunma ve havacılık sektörü yakaladı. Ocak ayında en fazla ihracat yapılan 3 ülke, sırasıyla Almanya, Irak ve İngiltere oldu. Almanya’ya ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20 artarken, Irak’a ihracat yüzde 16,İngiltere’ye yüzde 18 artış gösterdi. Ocak ayında AB’ye ihracat yüzde 13 artarak, 5,4 milyar dolara yükseldi. En fazla ihracat yapan ilk 10 ilimiz arasında ihracatını en fazla artıran ilimiz Sakarya oldu. Sakarya Ocak ayında ihracatını geçin yıla göre yüzde 50 artırdı.
 


CİHAN